Wisła

W pn. części miasta, naprzeciw dworca PKS, znajduje się parafialny kościół katolicki p.w. Wniebowzięcia NMP. Wzniesiony w latach 1850-56 na miejscu znacznie starszej świątyni drewnianej, ewangelickiej (prawdopodobnie z 1644 r.), został znacznie rozbudowany w latach siedemdziesiątych bieżącego wieku. Obok kościoła cmentarz katolicki (pierwotnie ewangelicki), na którym spoczywają m.in. Czesław Kuryatto (1903-51), malarz, od 1937 r. tworzący w Wiśle oraz dr Stanisław Kopczyński (1873-1933), zasłużony lekarz i propagator higieny. Z dawnego cmentarza ewangelickiego zachował się grób pastora Andrzeja Lehockiego z 1794 r. z ciekawym epitafium w języku starosłowackim. Obecny cmentarz ewangelicki znajduje się na Groniczku, w widłach Wisły i Kopydła.

W zachodniej pierzei centralnego placu miasta, nazwanego w 1975 r. na cześć „odkrywcy” Wisły placem Bogumiła Hoffa, znajduje się budynek dawnej karczmy. Wzniesiony w 1794 r., parterowy, na wysokim podpiwniczeniu, murowany jest z kamienia na planie prostokąta i nakryty kalenicowym dachem naczółkowym. Od 1965 r. mieści się w nim Muzeum Beskidzkie, prezentujące w odnowionych pomieszczeniach karczmy bogate zbiory etnograficzne oraz wystawy okresowe. W 1981 r. placówce nadano imię Andrzeja Podżorskiego (1886-1971), byłego kierownika szkoły w Wiśle, a jednocześnie zamiłowanego etnografa, organizatora muzeum.

Do naszych czasów dotrwało również szereg zabytków z najstarszego okresu budownictwa letniskowego. Należy do nich m.in. wzmiankowany już hotel „Piast” oraz kilka willi z czasów Hoffów i Ochorowicza: willa przy ul. Lipowej (obok dworca PKP) projektowana przez Bogdana Hoffa, dawna willa „Nelcia” (z 1905 r.) przy ul. 1 Maja, naprzeciw hotelu „Centrum”, w której w marcu 1919 r. kierownik wiślańskiej szkoły Józef Go-szyk podejmował członków Komisji Koalicyjnej, decydującej o przynależności Śląska Cieszyńskiego, willa „Zacisze” (z 1903 r.) u stóp Czerhli, wzniesiona według projektu Bogdana Hoffa dla ks. dra Juliusza Bursche, biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce czy też „Ochorowiczówka” w Kopydle. Z okresu międzywojennego pochodzą m.in.: willa „Pod Jaworem”, wzniesiona w latach dwudziestych w stylu nawiązującym do zakopiańskiego, w której w latach 1946-48 mieszkał Zygmunt Wasilewski (1865— -1948), działacz Narodowej Demokracji, publicysta i krytyk literacki, willa „Dąbrówka” wzniesiona w stylu zakopiańskim z końcem lat dwudziestych przez dra S. Kopczyńskiego, wille „Jodła” i „Wierchy” w Kopydle czy willa „Światło i Cień” (z 1937 r.) na zboczu Partecznika, w której tworzył artysta-malarz Cz. Kuryatto. Godny obejrzenia jest również dom przy ul. Konopnickiej, w którym żył i pracował artysta-rzeźbiarz Artur Cienciała (w pracowni i w ogrodzie — galeria jego prac).

W miejscu, w którym wznosiły się dawniej jedne z pierwszych w Wiśle willi letniskowych (rozwidlenie ulic 1 Maja i Kolejowej), znajduje się obecnie ciekawy architektonicznie ciąg pawilonów handlowo-usługowych oraz wybudowany w 1979 r. dom handlowy „Świerk”. Na ścianie pawilonu rzemiosła w 1985 r. Towarzystwo Miłośników Wisły umieściło tablicę pamiątkową z napisem: „W tym miejscu w nieistniejącej willi Ochorowicza «Placówka» mieszkał w roku 1900 Bolesław Prus’’. Postać samego dra J. Ochorowicza upamiętniono głazem z tablicą pamiątkową, usytuowanym w pobliżu pod starym dębem. Został on tu umieszczony również staraniem TMW i odsłonięty w 1983 r. w ramach XX Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Godnym uwagi obiektem jest również dawny „zameczek” Habsburgów, późniejsze schronisko PTT i PTTK, przeniesiony w 1985 r. na ul. Lipową z polany Przysłop pod Baranią Górą. Mieszczą się w nim siedziby Wiślań-skiego Oddziału PTTK wraz z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego oraz Tow. Miłośników Wisły.

Od 1950 r. działa w Wiśle zespół regionalny „Wisła”, a od niedawna — również młodzieżowy zespół regionalny „Wisełka”. Inicjatorem założenia „Wisły” był nauczyciel z Głębców, Adam Niedoba (1906-72) — brat Władysława, słynnego zaolziańskiego „Jury spod Grónia”. Od 1964 r. w miejscowym amfiteatrze odbywają się corocznie imprezy Tygodnia Kultury Beskidzkiej, którym towarzyszą wystawy i kiermasze sztuki ludowej.

Komunikacja PKP (stacja kolejowa Wisła Uzdrowisko, przystanki: Obła-ziec, Dziechcinka, Kopydło, Głębce) i autobusowa (dworzec autobusowy w centrum, w pobliżu stacji PKP Wisła Uzdrowisko, liczne przystanki we wszystkich dolinach). Restauracje, bary, kawiarnie. Poczta. Pogotowie Ratunkowe, Ośrodek Zdrowia, apteki. Kino. Boiska sportowe, korty tenisowe, basen odkryty i kryty (DW „Beskidy”). Stacja benzynowa, warsztaty samochodowe.