Gmina Milówka

Gmina Milówka

Milówka leży w Beskidzie Żywieckim, w południowo – zachodniej jego części, w województwie śląskim, powiecie żywieckim i jest zarazem gminą. Położona jest na terenie wysokościowym, 450 m n.p.m., jej granice przebiegają wzdłuż dolnego koryta rzeki Soły.
Miejscowościami sąsiadującymi, są między innymi Nieledwie, Szare i Kamesznica. Milówka, w swoim herbie, ma czerwone serce przebite dwoma strzałami.
Milówka położona jest również w bezpośrednim sąsiedztwie turystycznej drogi Żywiec – Koniaków – Istebna -Wisła.

Turystów, przyciąga tutaj czyste powietrze i woda. Oprócz samej Soły, są tutaj również jej dopływy: Kamesznica, Bystra, Janoska i Złatna. Istnieją liczne szlaki turystyczne, duża liczba lasów oraz rezerwat przyrody, w którym można znaleźć unikalne gatunki drzew. Rezerwat przyrody, położony jest w pobliskim parku krajobrazowym, na terenie Kamesznicy.
Zimą, również każdy może znaleźć coś dla siebie: górski klimat, duża ilość śniegu oraz wyciąg narciarski, sprawią, że liczba fanów narciarstwa jest zimą dosyć spora.
Oprócz, sprzymierzeńców górskiego klimatu, w Milówce, pojawiają się również ulubieńcy zabytków. Istnieje tutaj Kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zbudowany w latach 1628 – 1839. Uwagę tutaj zwracają przepiękne obrazy
pokrywające sklepienie kościoła, a przedstawiające sceny tajemnic Różańca Świętego, dotyczące Tajemnicy Radosnej, Bolesnej i Chwalebnej. Oprócz, malowideł, uwagę zwraca również przepiękna rzeźba, którą pokryte zostały filary i sklepienie. Zwieńczenie wszystkiego złotem, nadaje całemu wnętrzu obraz lekki, a zarazem elegancki.
Idąc dalej, można spotkać wznoszącą się Kaplicę pod wezwaniem św. Antoniego, której bezpośrednim fundatorem, był ówczesny król Polski Jan III Sobieski. Budynek, w całości powstał w XIX wieku. Współczesnymi inwestycjami, prowadzonymi wokół kaplicy, jest nowe ogrodzenie oraz schody zlokalizowane wzdłuż ulicy.
Uwagę turystów, zwraca również Muzeum “Stara Chałupa”, która wyglądem przypomina budownictwo Żywiecczyzny. Głównym budowniczym był Piotr Gorel, a powstała ona w 1739 roku. Na początku, pełniła ona funkcję wiejskiej karczmy, aż do czasu, kiedy to w latach 80. ubiegłego wieku została poddana renowacji. Na własność gminy, budynek przeszedł od 1992 roku, do tego czasu właścicielami była rodzina Kąkolów.
Na Sumowej Grapie istnieje pomnik, zwany “Krzyżem Grunwaldu”. Jego nazwa pochodzi od okresu, w którym powstał – został postawiony w 500 -tną rocznicę bitwy pod Grunwaldem.
Jednak, jego dzieje są dosyć burzliwe, gdyż około trzydziestu lat później, podczas wojny, pomnik ten zburzono – dokonała tego młodzieżowa organizacja na rozkaz Singera i Gridla.
Cała historia kończy się jednak pomyślnie, ponieważ w 1984 roku ma miejsce ponowne odsłonięcie pomnika, w formie, jaką miał na początku. Odbudowa była możliwa jedynie dzięki strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Milówce, którzy pracując w czynie społecznym, podjęli się odbudowy.
Milówka, może również poszczycić się obecnością pomnika postawionego celem upamiętnienia walczących o niepodległość. Widnieje na nim motto “I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.
Turyści przyjeżdżający do Milówki, znajdą tutaj bogatą bazę noclegową, zrzeszoną pod wspólną nazwą Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki Beskidu Żywieckiego “Wierchy”. Znajduje się tutaj kilkanaście obiektów noclegowych wysokiej jakości, w tym hotele, pokoje gościnne oraz pokoje w ośrodkach agroturystycznych. Każdy gospodarz przyjmie turystów z najwyższą klasą i zapewni opiekę, której na długo nikt nie zapomni. O wysokiej jakości, może poświadczyć fakt, iż w 1999 roku, Milówka została laureatem konkursu na “Złotą Miejscowość Radia Katowice”.
Milówka jest doskonałym miejscem na wypoczynek, zarówno na wypad weekendowy, czy też długie wakacje w gronie rodzinnym. Tutejsze atrakcje oraz ludność gwarantują, że nikt nie będzie się nudził.

Milówka na starych pocztówkach:

Widok na dolną Milówkę i na Osiec

Milówka – Hotel – Magistrat – Willa – Szkoła

Milówka – przedwojenny rynek

Milówka – Rynek – Ulica Główna

Milówka – Kościół św.Antoniego – Plebania – Wikariówka – Kościół parafialny