Bystra

BYSTRA — wieś leżąca ok. 8 km na południe od Żywca*, w dolnej części doliny potoku o tej samej nazwie, otoczona bezleśnymi wzgórzami kończącymi na północy grzbiety Kiczory (838 m) i Przypora (898 m). Centrum wsi znajduje się u ujścia potoku Bystra* do Juszczynki* i jednocześnie przy skrzyżowaniu dróg prowadzących dolinami tych potoków. Część domów u dołu wsi położona jest właśnie wzdłuż drogi Cięcina – Juszczyna, granicząc bezpośrednio z zabudową tej ostatniej. Przy skrzyżowaniu w centrum wsi znajduje się przystanek PKS Bystra Górna, (kilka kursów z Żywca). Natomiast 1,5 km na zachód, przy skrzyżowaniu pomiędzy Wieprzem* a Brzuśnikiem* położony jest przystanek Bystra Skrzyżowanie (na trasie Żywiec – Wieprz – Cięcina). Pierwsza wzmianka o wsi (w Dziejopisie… Komonieckiego) pochodzi z 1507 roku. Stąd też wiadomo , że od 1608 roku funkcjonowała tu jedna z bardziej znanych na Żywiecczyźnie karczem — karczma U Urbanka, a w 1712 roku było we wsi 21 zarębków. Wieś prawdopodobnie została założona przez osadników wołoskich. Przetrwały w niej tradycje pasterskie. Tereny wypasowe stanowiły hale na grzbiecie Kiczora – Magura oraz w rejonie Przypora i Juszczynki. Trasa 14N.

BYSTRA — potok (I). Jego źródła znajdują się na południowych stokach Rysianki* i pod sąsiednimi Trzema Kopcami* (dwa cieki źródłowe). Płynie na zachód głęboką doliną rozdzielającą grzbiet Lipowskiej* od grzbietu granicznego na odcinku Trzy Kopce – Krawców Wierch*, oraz grzbietu Krawców Wierch – Kubiesówka*. W górnym odcinku dolina podchodzi bardzo blisko pod grzbiet (w rejonie przeł. Bory Orawskie* — różnica wysokości wynosi zaledwie dwadzieścia metrów) grożąc w przyszłości kaptażem wód z doliny Złatnego Potoku po słowackiej stronie. Do ważniejszych dopływów należą: lewy — potok Straceniec* (spod Krawców Wierchu), prawy—potok Jakubowski (spod Zapolanki*). Uchodzi do Ujsoły* (Białej Soły) w centrum Ujsół*. Długość od źródeł do ujścia wynosi ponad 12 km. W środkowej części doliny położona jest wieś Złatna*. Trasy: 9N, 10S, 23N.

BYSTRA — potok (II). Wypływa na północnych stokach kulminacji Skata* (946 m) i spływa na północ dziką, zalesioną doliną pomiędzy grzbietami Juszczynki i Przypora (od wschodu) a grzbietem Magury i Kiczory (od zachodu). W końcowym odcinku opuszcza typowo górskie otoczenie, dolina się wyplaszcza a potok uchodzi do Juszczynki w centrum wsi Bystra*. Długość od źródeł do ujścia wynosi ok. 7 km. Poza końcowym odcinkiem dolina jest niezamieszkała. Mniej więcej wpołowie znajduje się leśniczówka. Wzdłuż potoku aż do źródłowego kotła prowadzi bita leśna droga. Trasa 14N.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *