Atrakcje w Milówce

Atrakcje w Milówce

Milówka jest małym miasteczkiem położonym w malowniczej okolicy Beskidu Żywieckiego nad rzeką Sołą. Należy do miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów, co wynika z wielu atrakcji, które się tam znajdują. Za najciekawsze miejsca uchodzą Stara chałupa i Leśny Gród, które stały się wizytówką miejscowości.

Leśny Gród

Leśny Gród jest górskim parkiem botanicznym  zaprojektowanym przed laty przez wizjonera, pasjonata i podróżnika Grzegorza Śleziaka. Usytuowany jest w środku lasu, przy szlaku na Halę Boraczą.
Park Leśny Gród ma charakter edukacyjno-rekreacyjny.
To niezwykłe, wręcz magiczne miejsce łączy dwa elementy – flory, w oparciu o symbolikę poszczególnych gatunków, m.in. cisu symbolizującego wyciszenie, brzozy dającej energię życiową  i jabłoni, która jest symbolem płodności  oraz fauny – reprezentowanej przez ptactwo domowe i ozdobne oraz tradycyjną zagrodę edukacyjną z owcami rasy Wrzos, wpisaną do Programu Ochrony Gatunku.
Rośliny w parku zostały posadzone w sposób “lewitujący” czyli nie zakopywane do ziemi, tylko kładzione na ziemi i obsypywane nią, co wyróżnia ogród na tle innych tego typu miejsc znajdujących się w Polsce.
Wyjątkowość Leśnego Grodu tkwi zwłaszcza w bogactwie szaty roślinnej. Poza rodzimymi roślinami znajdują się w nim także egzotyczne okazy, np. bambusy, sosny japońskie, czerwone i zielone klony palmowe. Wraz z nadejściem wiosny w Leśnym Grodzie rozkwita setki żonkili, szafirków i hiacyntów, latem kwitną rododendrony, wisterie i lilie, a jesienią dominują ozdobne trawy, m.in. Rozplenica japońska, Gigant Miskant i trawa pampasowa.
Cały sezon od maja do października park tętni życiem.
W siedmiu stawach żyje kilka gatunków ryb, a nad stawami żaby – Kumak górski i Ropucha szara, obydwa gatunki znajdują się pod ścisłą ochroną.
Pobyt w Parku umila śpiew drozdów .
To idealne miejsce do wypoczynku i nauki na łonie natury w otoczeniu przepięknych krajobrazów Beskidu Żywieckiego.
Od maja 2014 roku Parkiem zarządza Fundacja Leśny Gród.
www.lesnygrod.imfo  Facebook : www.facebook.com/lesnygrod.milowka

Stara chałupa

Stara chałupa pochodzi z pierwszej połowy XVIII w. i została udostępniona turystom dopiero w latach 80. XX wieku, kiedy stała się siedzibą oddziału Muzeum w Żywcu. Drewniany, zabytkowy dom mieszkańcy Milówki zwykli nazywać Starą chałupą. Należy do najstarszych obiektów architektury ludowej i pozostaje cennym zabytkiem drewnianego budownictwa. Obecnie zabytek jest własnością Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce. Znajdują się tam ekspozycje tradycyjnych narzędzi gospodarczych, drewnianych naczyń i mebli związanych z lokalną kulturą.
Turyści zwiedzający muzeum mają okazję poznać XIX-wieczne przedmioty codziennego użytku posiadające unikatowy charakter. Przy wejściu znajdują się kołowroty, które dawniej były używane przez kobiety do przędzenia lnu oraz drewniane naczynia na wodę. Osoby zwiedzające Starą chałupę mają szansę obejrzeć stroje góralskie, także galowe oraz trąbity, które dawniej służyły do komunikacji. Mają formę rogów wydających charakterystyczne dźwięki, które umożliwiały góralom porozumiewanie się. Ściany izby są ozdobione licznymi obrazami. Wnętrze jest zaciemnione, ponieważ dzienne światło przedostaje się tam tylko przez dwa niewielkie okienka. Centralnym punktem izby jest tradycyjny piec, na którym stoją gliniane garnki, cedzaki i inne kuchenne przedmioty.
Budynek wraz z otaczającym go gruntem należał przez lata do rodziny Kąkoli, a pierwotnie należał do Piotra Gorela. Zabudowania zostały w 1760 r. nabyte przez folwarcznego urzędnika Sebastiana Caputę. Jego syn, Jan, który był bezdzietny, postanowił usynowić Marcina Kąkola i przekazał mu gospodarstwo. W latach 80. ubiegłego wieku chata została poddana renowacji, co umożliwiło wykorzystanie jej w celach muzealnych.