Szlak turystyczny – Hala Boracza – Lipowska

Szlak turystyczny – Hala Boracza – Lipowska

Szlak turystyczny – 6Z – zielony. Hala Boracza (870 m) – północne stoki Boraczego Wierchu – Lipowska (1324 m). Suma podejść 450 m, do góry — 2.30 godz., na dół —2 godz.

Nie jest to zbyt atrakcyjna trasa ale najkrótsze połączenie pomiędzy schroniskami na Hali Boraczej i Lipowskiej. Szlak prawie cały czas prowadzi gęstym lasem na północnych stokach Boraczego Wierchu w masywie Lipowskiej, z nielicznymi prześwitami na otoczenie doliny Żabnicy. Pod koniec pokonać trzeba uciążliwe podejście na grzbiet do żółtego szlaku , z którym pokrywa się końcówka trasy. Szlak wyznakował w 1931 roku Władysław Midowfcz.

Od schroniska na Hali Boraczej idziemy wspólnie ze znakami niebieskimi w kierunku południowym do węzła szlaków przy górnym krańcu hali. Dochodzą tu z lewej strony znaki czarne z Żabnicy Skałki (trasa 2S). Szlak zielony i niebieski podążają dalej do góry na pobliską polanę Cukiernicę Niżnią*. Niebieski szlak skręca tu w prawo w stronę Suchej Góry* i dalej do Rajczy* (trasa 4N), zielony natomiast pozostawiając pnącą się do góry szeroką przecinkę, skręca w lewo do lasu. Wkrótce w prawo do góry odchodzi czarny szlak w stronę Redykalnego Wierchu (trasa 5S/Ż), natomiast szlak zielony podąża dalej na wschód prawie poziomym płajem. Leśny dukt wije się jednostajnie po poziomicy przecinając północny stok grzbietu ciągnącego się od Redykalnego Wierchu w stronę Lipowskiej*. Trasa jest praktycznie bezwidokowa — tylko w dwóch miejscach przez niewielkie prześwity otwiera się ograniczony widok na północ, na górną część doliny Żabnicy i grzbiet opadający na zachód od Romanki*. W końcu szlak wznosi się powoli, mija wiszącą na drzewie kapliczkę z 1953 roku, następnie miejsce z dobrą wodą do picia i na skrzyżowaniu dróżek skręca w prawo. Rozpoczyna się teraz dość strome i nużące, choć niezbyt długie podejście w kierunku południowym, na grzbiet. Spiętrzenie Boraczego Wierchu* pozostaje nieco po prawej i szlak dość niespodziewanie wyprowadza przez rzednący zagajnik świerkowy na niewyraźne siodło w grzbiecie, na skraju opadającej już na południe Hali Bieguńskiej*. Tu spotykamy prowadzące nieco na południe od linii grzbietu znaki żółte (trasa 5S/Ż). Razem z nimi, wg opisu ich końcowego odcinka, podążamy w lewo na wschód i po niespełna 30 min. osiągamy schronisko na Hali Lipowskiej.

Kliknij aby zobaczyć mapę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *