Z historii Milówki – Dzwon niedzielny – 1932 rok

Milówka pow. Żywiec.

S M. P. (część umundurowana) w Milówce pow. żywiec wraz z Ks. Patronem Fr. Bednarczykiem będzie wkrótce obchodziło 20-lecie swego istnienia.

W dniu 20 ub. miesiąca odbył się tu półdniowy kurs organizacyjny dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, urządzony przez Sekretarjat Okręgowy i Ks. Patrona Franciszka Bednarczyka.

Młodzież pozaszkolna już ujęta w S.M.P., oraz w części jeszcze niezorganizowana zebrała się w liczbie około 70 na sali szkolnej i wysłuchała kilku zajmujących pogadanek, biorąc również żywy udział w dyskusji na temat potrzeby należenia do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Na zakończenie kursu zgłosiło się 16 nowych członków do S.M.P.

Tutejsze Stowarzyszenie Młodzieży będzie wkrótce obchodziło dwudziestolecie swego założenia. Przechodziło rozmaite koleje i posiadało już ponad 10 tysięcy koron gotówki na zbudowanie nowego, własnego ogniska. Niestety dzięki dewaluacji pieniądza w czasie powojennym cała ta poważna kwota przepadła, a razem z nią i plan zbudowania ogniska.

W ostatnim roku S. M. P. zaznaczyło swoją działalność głównie w kierunku urządzania przedstawień amatorskich.

Obchodziło bardzo uroczyście święto młodzieży przystąpieniem wspólnem do Sakramentów Świętych i urządzeniem akademji ku czci św. Stanisława, swego duchowego wodza. Bezwzględnie największą bolączką S. M. P. jest brak własnego kąta na pracę. Szczęśliwe po stokroć S. M. P. mające jut własne ogniska. Wszystkim innym S.M.P. przesyłam serdeczne pozdrowienia.

Sekretarz Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej w Milówce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *