Bracia Golec

Bracia Golec

Już przeszło 20 lat ewolucji – tyle wynosi dziś obecność na polskiej scenie słynnych braci z Milówki. Golcowie są muzykami i twórcami nie do podrobienia, a dowodem na to są chociażby ich ostatnie hity, takie jak „Pomarańcza”, „Hop na top”, czy ostatni projekt, mianowicie utwór „Lawina”, który powstał do filmu o tym samym tytule.

„Lawina”

Film „Lawina” opowiada o mordzie, do którego doszło w roku 1946. Chodzi o tak zwany śląski Katyń. Wówczas to funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przeprowadzili specjalną operację, której celem została likwidacja członków zgrupowania działającego w ramach Narodowych Sił Zbrojnych na terenie Podbeskidzia. Do ciekawostek należy fakt, iż była wśród ofiar 18-letnia Stasia Golec, czyli siostra ojca braci Golców, która wtedy zginęła pospołu z 166 żołnierzami. Słuch o nich wszystkich zaginął na prawie 70 lat, ale dzięki przeprowadzeniu przez IPN najnowszych badań udało się ustalić ściślej, jak i gdzie tego mordu dokonano. Premiera teledysku i singla Golec uOrkiestry na ten temat odbyła się podczas ich koncertu jubileuszowego.

Na ścieżkach Pana

Bez wątpienia Paweł i Łukasz Golcowie należą do osób wierzących mocno i prawdziwie. To właśnie wiara potrafiła im pomóc przeżyć przedwczesną śmierć ojca chorującego na raka, a dziś pozwala na właściwe układanie sobie relacji z otoczeniem. Bracia bliźniacy kładą zatem nacisk na przekaz pozytywny, ich dobre pomysły bowiem owocują coraz to nowymi, ciekawymi, czy też po prostu fajnymi piosenkami. To udaje się Golcom bez reszty, utwory, które poruszają i potrafią tworzyć prawdziwe historie, jak na przykład „Pędzą konie”, czyli utwór, przy którym wybudziła się ze śpiączki fanka braci Golców, Agnieszka Syroczyńska.

“Podnosić na duchu, poruszać i inspirować. Muzyka ma niezwykłą moc, a my, jako twórcy, powinniśmy przekazywać pozytywne wibracje. I mamy nadzieję, że z pomocą Bożą będzie nam to dane” – wyjaśnił w wywiadzie dla portalu Alateja, Paweł Golec.

Fundacja braci Golców

Swoją fundację założyli już 16 lat temu. Dzięki tej niezwykłej inicjatywie muzyków dzisiaj odpowiednią naukę pobiera aż 220 podopiecznych. Udowodnili w ten sposób, iż właściwie prowadzona i inspirowana fundacja potrafi „wychować” armię dzieciaków, która gra przykładowo na skrzypcach, kontrabasach, czy też baskach góralskich, heligonkach oraz praktykuje tradycyjny śpiew. Jej działania – jak obaj niejednokrotnie zdążyli podkreślić – mają na celu dbanie o Małą Ojczyznę poprzez rozwijanie zdolności muzycznych oraz zaszczepianie kulturą dzieci i młodzież. Działania te, rzecz jasna, można wesprzeć, przekazując chociażby 1 proc. podatku.

Na 100% cały czas

W wywiadach bracia Golcowie podkreślają, że aby nie tylko muzyka, ale całe życie miało sens, trzeba działać na 100%. Po sukcesie pierwszej i drugiej płyty uświadomili sobie przede wszystkim, że nie są już anonimowymi bliźniakami z niewielkiej Milówki. Udało im się spełnić najskrytsze marzenie, założyli wszakże własny zespół, który dodatkowo odniósł niebagatelny sukces medialny. A było to możliwe, ponieważ zostali obdarzeni zaufaniem wielu rodaków, dla których piosenki Golec uOrkiestry stały się inspiracją.

Więcej na temat zespołu Golec uOrkiestra

———-

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Jego autorem jest Martyna Golec. Zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.