Ratownictwo górskie i pomoc medyczna

Ratownictwo górskie i pomoc medyczna

Ratownictwem górskim (latem i zimą) zajmuje się Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR). Po odłączeniu się w 1990 roku TOPR-u (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) poszczególne grupy GOPR-u zyskały większą samodzielność i sprawność organizacyjną. Opisywany obszar (po polskiej stronie) należy do terenu działania Beskidzkiej Grupy GOPR z siedzibą centrali w Bielsku-Białej, al. Armii Krajowej 220 (Olszówka Górna). W sezonie narciarskim rolę centrali Grupy Beskidzkiej pełni Rejonowa Stacja Ratunkowa GOPR w Szczyrku — ul. Dębowa 2 (w pobliżu dolnej stacji kolei krzesełkowej na Skrzyczne), tel. 78-986. Funkcjonowanie GOPR oparte jest na kadrze ratowników zawodowych oraz dyżurach i dyspozycyjności ratowników–ochotników. Ratownicy pełnią swoje funkcje w stacjach ratowniczych zlokalizowanych przede wszystkim w dużych centrach narciarskich, jak np. Korbielów (przy dolnej stacji wyciągów w Kamiennej, tel. Żywiec 45-720) czy w dyżurkach przy schroniskach na Hali Miziowej (tel. Żywiec 24-20), Rysiance (tel. 23-49), Lipowskiej i Hali Boraczej. GOPR dysponuje dość sprawnym systemem łączności w oparciu o sieć telefoniczną i radiową. Posiada coraz lepsze wyposażenie i sprzęt ratunkowy (tobogany, akie, samochody terenowe, w szczególnych przypadkach przywoływany jest śmigłowiec). Ratowników GOPR łatwo rozpoznać po jaskrawo-czerwonych swetrach, polarach czy kurtkach, z biało-niebieskim paskiem i odznaką z błękitnym krzyżem. W górach w razie wypadku o pomoc należy się również zwracać do kierowników schronisk czy napotkanych przewodników, funkcjonariuszy Straży Granicznej, turystów.

W miejscowościach pomoc medyczną zapewnia państwowa służba zdrowia oraz coraz liczniejsze prywatne gabinety lekarskie i stomatologiczne. Najbliższe omawianego terenu stacje pogotowia ratunkowego (tel. alarmowy 999) znajdują się w następujących miejscowościach: Żywiec, ul. Handlowa 5 (tel. 61-38-05), Węgierska Górka — przy odlewni żeliwa — ul. Kościuszki 18 (tel. 64-11-99), a także Bielsko Biała, ul. E. Plater 14 (tel. 244-48). Najbliższy szpital znajduje się w Żywcu — ul. Sienkiewicza 52, tel. 61-40-31, a ośrodki zdrowia w siedzibach miast i gmin to jest w: Żywcu — ul. Piłsudskiego 50, tel. 61-40-31; Wieprzu — w centrum, ul. Figurów 540, tel. 67-64-71; Węgierskiej Górce — ul. Wyzwolenia 2 (przecznica od ul. Kościuszki), tel. 64-15-16; Milówce — ul. Jana Kazimierza 100, tel. 63-71-60; Rajczy — ul. Rycerska — blisko Rynku; Ujsołach (przy drodze do Zlatnej); Jeleśni — ul. Plebańska 5, teł. 63-60-22, a także w Sopotni Malej przy skrzyżowaniu do Sopotni Wielkiej. Dla gminy w S winnej ośrodek zdrowia znajduje się w sąsiedniej Pewli Malej (już poza obszarem omawianym w przewodniku). W wyżej wymienionych miejscowościach znajdują się także apteki.

Odpowiednikiem polskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest na Słowacji Horska służba (HS). Na omawianym terenie jedyna placówka HS znajduje się w Nawoci: HS Novot, tel. 421/846/926-213.

Ponadto pomoc medyczną uzyskać można w Pogotowiu Ratunkowym w Namiestowie, tel. 421/846/155,24-44 oraz w tamtejszym szpitalu: tel. 421/846/523-180.

Uwaga: Na Słowacji trwa akcja zamiany numerów telefonicznych 5-cyfrowych na 6-cyfrowe. Stąd też podane tu numery 5-cyfrowe mogą w niedługim czasie okazać się nieaktualne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *