Turystyka zimowa – Beskid Żywiecki

Turystyka zimowa – Beskid Żywiecki

W polskiej części omawianego obszaru możliwości uprawiania narciarstwa zjazdowego są dość duże — jednak rozmieszenie wyciągów i tras zjazdowych nie jest równomierne. Głównym centrum sportów zimowych w Beskidzie Żywieckim jest Korbielów ze zorganizowaną na północno-wschodnich stokach Pilska stacją narciarską. Już od lat 70-tych rozbudowywano tu system wyciągów orczykowych (pierwsze inwestowały bogate wówczas kopalnie śląskie). Aktualnie system wyciągów wyprowadza z doliny Kamiennej w południowej części Korbielowa aż na północną krawędź wypłaszczenia szczytowego Pilska. Łącznie pokonuje różnicę wysokości ponad 700 m i umożliwia zjazd na długości ponad 2 km. Przy dolnej stacji w Kamiennej znajduje się duży parking strzeżony i cale zaplecze narciarskie z kasami, punktem informacyjnym, wypożyczalnią sprzętu narciarskiego, stacją GOPR, bufetem itp. Opłaty za wyjazd wyciągami są realizowane poprzez system kart magnetycznych. Pierwszy odcinek wyciągu o dl. 800 m, wyprowadza do pośredniej stacji Solisko. Następny do stacji Buczynka, skąd prawie poziomy i bezpłatny wyciąg talerzykowy dowozi do stacji Szczawiny ponad źródłowym kotłem potoku Glinne. Stąd kolejny odcinek doprowadza na wschodni skraj Hali Miziowej. Z południowego krańca hali trzy równoległe wyciągi (z czego jeden prywatny poza systemem kart magnetycznych) wywożą narciarzy na północny stok kopuły Pilska (dwa pod kulminację o nazwie Kopiec (ok. 1400 m)). W dół wyznakowano sześć tras zjazdowych o różnej długości, przebiegu i stopniu trudności (w złych warunkach najtrudniejsza trasa nr 5). Sezon narciarski trwa tu przeważnie do końca marca (a przy śnieżnych zimach nawet do pierwszej dekady kwietnia). Przy braku śniegu na końcowych, dolnych odcinkach tras układana jest wykładzina igielitowa. Informacje o warunkach śnieżnych na trasach Pilska można uzyskać w Korbielowie pod tel. 63-65-37.

Oprócz rejonu Korbielowa większe wyciągi narciarskie znajdują się również:

— na stoku Małego Grójca koło Żywca (kolo amfiteatru, oświetlony, sztucznie dośnieżany, dl. 240 m),

— w dolinie Cięcinki na północno-zachodnim zboczu Abraha-mowa (dl. 670 m) oraz powyżej ostatniego przystanku PKS w osiedlu Ficońka (dl. 300 m),

— w Żabnicy — w dolnej części na północnych stokach Borucza w paśmie Prusowa (dl. 800 m) oraz w górnej, powyżej Skałki trzy niewielkie wyciągi talerzykowe (dł. ok. 200 m) koło pensjonatów Gałuszka, Romanka i Wojatówka,

— w Ujsołach przy drodze w kierunku Złatnej na pólnocno–zachodnich stokach Kubiesówki (dl. 900 m),

— w Przylękowie, w górnej części wsi na północnym stoku Jastrzę-bicy (dł. 700 m),

— w Sopotni Wielkiej, koło DW Kordon w gómej części wsi (dł. 700 m).

Ponadto niewielkie wyciągi talerzykowe są w sezonie zimowym rozstawiane na polanach przy położonych wysoko schroniskach, tj. na Lipowskiej, Rysiance oraz Hali Boraczej (nie licząc oczywiście Hali Miziowej). Z wyciągów narciarskich coraz liczniej korzystają również zaglądający w tę część Beskidów miłośnicy snowboardu.

Na terenie omawianej części Beskidu Żywieckiego istnieją także warunki do zimowych wędrówek na nartach śladowych. Najlepiej do tego typu turystyki nadaje się ciąg grzbietów od Hali Miziowej pod Pilskiem w kierunku zachodnim przez Palenicę, Trzy Kopce, Rysiankę, Lipowską i ciąg hal w kierunku Redykalnego Wierchu a dalej przez Zapolankę: Kiczorę zjazd do Ujsoł lub Rajczy. Wędrówkę tą trasą można zrealizować wyjeżdżając najpierw wyciągami z Korbielowa na Halę Miziową, lub wychodząc z nartami stosunkowo krótkim i praktycznie prawie zawsze przetartym odcinkiem ze Złatnej Huty na Rysiankę. Do wędrówek narciarskich nadają się również w znacznej części bezleśne grzbiety: Węgierska Górka – Abrahamów – Skala – Kiczora – Magura – Brzuśnik, Skała -Juszczynka – Przypór – Juszczyna czy też niskie, bezleśne wzgórza w rejonie Grójca pomiędzy Żywcem, Bystrą i Trzebinią. Narciarzy śladowych można także spotkać w rejonie Glinki na grzbiecie Kubiesówka – Krawców Wierch, rzadziej na grzbiecie granicznym pomiędzy Krawców Wierchem a Trzema Kopcami. Można też wędrować na nartach po drogach w górnych nie zamieszkałych odcinkach niektórych dolin (np. Bystrej, Cięcinki, Milówki, Nickuliny, Zlatnej czy Wielkiej i Malej Sopotni.

Na Słowackiej Orawie, za wyjątkiem Jasenicy, wszystkie wsie posiadają wyciągi narciarskie, przy czym najdłuższe z nich znajdują się w Zakamiennym (1200 m) i Nowoci (1000 m). Długość pozostałych z reguły mieści się w granicach pomiędzy 250 a 450 m. Tereny Górnej Orawy świetnie nadają się także do uprawiania turystyki narciarskiej. Sprzyjają temu długie, malownicze i widokowe grzbiety, zwłaszcza w rejonie Nowoci, Mutnego i Zakamiennego. Atrakcyjnym celem narciarskich wycieczek jest także Pilsko, przez które corocznie w marcu prowadzą narciarskie rajdy z Nowoci do Półgóry (wzdłuż granicy państwa).