Korbielów

KORBIELÓW – duża wieś w dolinie Glinki (ok. 1,3 tys. mieszkańców), 10 km na południe od Jeleśni*, położona przy drodze z Żywca* na Słowacką Orawę, niespełna 4 km poniżej granicznej przełęczy Glinne*. Korbielów ma bardzo atrakcyjne górskie położenie, jako że rozciąga się u północno-wschodnich podnóży Pilska* pomiędzy grzbietem Buczynka -Uszczawne – Łabysówka a odchodzącym z pasma granicznego grzbietem, położonym w widłach potoków Glinne i Krzyżówka.

Wieś założyli osadnicy wołoscy prawdopodobnie już w XV w., wykorzystując do wypasu hale na grzbietach wokół Pilska (lub karczując i wypalając nowe). Najprawdopodobniej Korbielów omijał szlak handlowy z Żywiecczyzny na Węgry (tzw. droga miedziana czy szlak Thurzonów), który prowadził nie jak obecnie szosa przez przeł. Glinne lecz przez położoną bardziej na wschód przeł. Półgorską. Dopiero w XIX w. poprowadzono lokalny trakt z Korbielowa do Półgóry* właśnie przez przeł. Glinne, co ożywiło kontakty ze słowackimi wioskami. Mieszkańcy Korbielowa oprócz pasterstwa zajmowali się również wyrobem instrumentów i muzykowaniem na kobzach i ich wołoskich odmianach zwanych multankami. Jeszcze do lat 60-tych Korbielów słynął na Żywiecczyźnie właśnie z kobziarzy.

W 1939 roku, wobec zagrożenia militarnego od strony Słowacji, pod przeł. Glinne budowano pośpiesznie polowe fortyfikacje. Zatrudniono przy tym mieszkańców Korbielowa a przez wieś ułożono tor prowizorycznej kolejki wąskotorowej, którą z Jeleśni dowożono materiały budowlane. Po wojnie stal się Korbielów popularną wsią letniskową i turystyczną — główną bazą wypadową w rejon Pilska. Od kilkunastu lat wieś jest drugim obok Szczyrku, największym w Beskidach Zachodnich, centrum narciarskim. Stacja narciarska zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części Korbielowa, w osiedlu Kamienna położonym w dolince o tej samej nazwie (dopływ Glinnego). Pierwsze wyciągi orczykowe wywożące narciarzy na pólnocno-wschodni stok Pilska zbudowano z początkiem lat 70-tych a inwestorami były śląskie kopalnie. W latach 80-tych i 90-tych nastąpił dalszy rozwój stacji — zbudowano całą sieć wyciągów wywożących aż na Halę Miziową*, z której z kolei trzy równoległe wyciągi wyprowadzają na krawędź wierzchołkowej płaszczyzny Pilska. W sumie nowoczesny system wyciągów, który na wzór alpejskich stacji narciarskich funkcjonuje na karty magnetyczne, umożliwia zjazd o różnicy poziomów ok. 800 m. Wytyczono i przygotowano sieć nartostrad o różnym stopniu trudności umożliwiających zjazd z kopuły szczytowej Pilska do Korbielowa Kamiennej, gdzie z myślą o zmotoryzowanych narciarzach urządzono rozległy parking.

W Korbielowie nie ma szczególnie cennych zabytków ani pamiątek historycznych. Jest natomiast jeszcze sporo drewnianej, góralskiej zabudowy (zwłaszcza w północnej części wsi) oraz drewniana kaplica z 1866 roku w centrum. Zbudowana jest z płazów wiązanych na zrąb i z zewnątrz szalowana deskami. Kalenicę dachu wieńczy wieżyczka na sygnaturkę, na której zamocowana jest chorągiewka z datą budowy. Kościół (w centrum wsi) jest budowlą XX-wieczną i nie przedstawia wartości zabytkowej. W pobliżu kościoła znajduje się strażnica Straży Granicznej.

Oprócz stacji narciarskiej do prosperity Korbielowa przyczyniło się również otwarcie w czerwcu 1995 roku drogowego przejścia granicznego ze Słowacją na pobliskiej przeł. Glinne, co z lokalnej do niedawna drogi uczyniło tranzytową szosę o znaczeniu międzynarodowym (pierwsze większe miasteczko po słowackiej stronie to Namiestów). W Korbielowie, jak grzyby po deszczu, wyrosły liczne pensjonaty, domy wycieczkowe i kwatery prywatne (przydrożne reklamy wydają się nawet zbyt nachalne) tak, że znalezienie ewentualnego przyzwoitego noclegu nie nastręcza rządnych trudności. Wszelkich informacji udziela Punkt Informacji Turystycznej (tel. 63-65-37) i Biuro Turystyczne Pilsko obok zajazdu Smrek przy skrzyżowaniu w centrum wsi. Znajduje się tu także płatny parking. Miejsce to jest jednym z punktów startowych dla wycieczek do schroniska na Hali Miziowej i na Pilsko. Ważnym punktem noclegowym jest będąca w gestii Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK a powstała m.in. z inicjatywy znanego krakowskiego działacza turystycznego Edwarda Moskały, tzw. Chata Baców (powyżej centrum po prawej — tel. 63-61-63). W sezonie letnim w pobliżu chaty czynne jest pole namiotowe a koło D.W. Harnaś — camping. Z wyżywieniem też nie ma problemu. Oferują je domy wczasowe i pensjonaty a także liczne bary i bufety zarówno w centrum, jak i w rejonie skrzyżowania do stacji narciarskiej w Kamiennej. Komunikację zapewniają liczne połączenia autobusowe z Żywca i Jeleśni (PKS i MZK). We wsi znajdują się trzy przystanki: w centrum, przy DW Smrek i w Kamiennej. Najbliższa stacja kolejowa jest w Jeleśni (12 km). Trasy: 28Ż, 29Ż, 30Z.