Szlak turystyczny – Złatna Huta– Hala Rysianka
Szlak turystyczny – 10S – czarny. Złatna Huta (ok. 740 m) – Hala Rysianka (1322 m). Suma podejść ok. 580 m, do góry — 1.30 godz., w dół — 1 godz.
Jest to najkrótsze dojście na Rysiankę i Lipowską od drogi jezdnej i przystanku PKS, wykorzystywane również do zaopatrywania schronisk. Początkowo żmudne ale niezbyt długie podejście wiedzie leśną drogą, a pod koniec przez rozległą halę.
Podejście zaczynamy przy końcowym przystanku PKS Zlatna* Huta (tu także przystanek nr 16 ścieżki dydaktycznej Żywieckiego Parku Krajobrazowego). Nazwa przysiółka związana jest z dawnymi, istniejącymi tu od 1819 roku, hutami szklą. Szkło wytapiano w prymitywnych piecach, których resztki można jeszcze znaleźć nad brzegiem potoku na lewo od szlaku. Ze względu na nieopłacalność produkcji (dowóz kwarcu, pozyskiwanie dużej ilości drewna na opał) hutę zamknięto w 1875 roku.
Mijając pętlę kończącą drogę jezdną, przekraczamy mostek i podążamy leśną dróżką w górę źródłowej części doliny Bystrej*. Dolinka zbliża się do bardzo niskiego w tym miejscu grzbietu granicznego kolo zalesionego siodlą pomiędzy Trzema Kopcami* a Wilczym Graniem (przeł. Bory Orawskie*). W pewnym miejscu, tylko dwadzieścia metrów różnicy wysokości dzieli dno doliny od pokrytego gęstym mieszanym lasem obniżenia grzbietu wododziałowego. Wkrótce jednak skręcamy w lewo i, oddalając się od tego ciekawego miejsca, zaczynamy podejście na południowe stoki Rysianki*. Leśna dróżka prowadzi teraz ponad dolinką jednego ze źródłowych potoków Bystrej i wykonując łagodny luk równomiernie wznosi się wśród wysokiego lasu. Po dość nużącym podejściu osiągamy w końcu dolny skraj Hali Rysianki. Czeka nas jeszcze kawałek podejścia przez halę drogą rozjeżdżoną samochodami terenowymi. Wkrótce spotykamy dochodzące z prawej strony grzbietem od Trzech Kopców znaki czerwone z Rysianki na Halę Miziową (trasa 25C) i razem z nimi podchodzimy dalej przez halę do widocznego już na jej górnym krańcu schroniska. Na lewo widoczna jest zalesiona kopuła Lipowskiej*, pod którą prowadzi szeroki plaj, a z nim szlaki do pobliskiego niewidocznego stąd, sąsiedniego schroniska na Lipowskiej (opis schronisk patrz słowniczek: Rysianka, Lipowska).