Szlak turystyczny – Ujsoły – szlak na Lipowską

Szlak turystyczny – Ujsoły – szlak na Lipowską

Szlak turystyczny – 8S – czarny. Ujsoły (ok. 550 m) – Kiczora (785 m) – do żółtego szlaku na Lipowską. Suma podejść ok. 240 m, do góry — 1 godz., w dół — 45 min.

Jest to krótki szlak dojściowy do szlaku żółtego prowadzącego z Rajczy na Lipowską — wyznakowany przez PTTK w latach 50-tych. W połączeniu z tym właśnie szlakiem pozwala na przejście atrakcyjną grzbietową trasą z Ujsól w stronę Lipowskiej i Rysianki, a w połączeniu ze szlakiem zielonym sprowadzającym z Rycerzowej przez Muńcuł do Ujsoł pozwala na przejście znakowana trasą z Rycerzowej na Rysiankę (możliwe do pokonania w jeden dzień).

Wędrówkę najlepiej rozpocząć na przystanku PKS Ujsoły* Poczta (czyli o jeden przystanek wcześniej od centrum przy skrzyżowaniu). Za znakami czarnymi opuszczamy od razu główną drogę (koło kapliczki), kierując się na północny wschód. Mijając zwartą zabudowę kamienistą drogą wznosząc się równomiernie, wkraczamy pośród pól na stok pobliskiej Kiczory (785 m). W miarę zyskiwania wysokości otwierają się w dół rozległe panoramy:

Z tyłu ponad Ujsołami widać masywny Muńcuł i wylot doliny Danielki, na prawo grzbiet Kubiesówki, a w oddali Smereków Wielki i Oszus w grzbiecie granicznym.

Szlak wznosząc się trawersuje łukiem stok Kiczory. Droga wśród malowniczych kęp jałowców osiąga wyraźny grzbiet nad widoczną po prawej stronie doliny Bystrej*.

Panorama poszerza się o widoczny na zachodzie Rachowiec i grupę Wielkiej i Malej Zabawy oraz dalszy odcinek grzbietu granicznego i kopulę Pilska* na południowym wschodzie.

Za rozwidleniem dróg szlak osiąga granicę świerkowego lasu i wznosząc się jednostajnie przecina grzbiet, a następnie koło źródła skręca w prawo. Na skraju lasu zakręcamy w lewo i stromo wśród pól wznosimy się w końcu na wierzchołek Kiczory (785 m). Usytuowany tu jest przystanek nr 14 ścieżki dydaktycznej Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Tuż pod szczytem droga przechodzi łukiem w trawers i kieruje się do kępy świerkowego lasu. Obniżamy się teraz łagodnie na niewielkie siodło z murowaną kapliczką, gdzie spotykamy znaki żółte biegnące z Rajczy* przez dolinę Nickuliny (trasa 7Ż). Tu szlak czarny kończy się. Idąc dalej szlakiem żółtym można dojść po ok. 3 godz. na Lipowską* i Rysiankę*.

Kliknij aby zobaczyć mapę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *