Szlak turystyczny – Złatna PKS – Lipowska
Szlak turystyczny – 9N – niebieski. Złatna PKS (ok. 620 m) – Lipowska (1324 m). Suma podejść 700 m, do góry — 4 godz., w dół — 2.45 godz.
Jest to dość żmudne i mało widokowe wyjście ze Złatnej w rejon Lipowskiej i Rysianki. Szlak prawie cały czas prowadzi w skos zalesionego, południowego zbocza grzbietu Redykalny Wierch – Lipowska pokonując na przemian strome podejścia i biegnące prawie po poziomicy trawersy.
Wędrówkę zaczynamy na przystanku PKS Złatna (kolo szkoły). Znaki niebieskie prowadzą drogą w górę wsi i po kilkuset metrach skręcają w lewo, przekraczają most na Bystrej i wchodzą na drogę prowadzącą w głąb bocznej dolinki. Pomiędzy domkami letniskowymi szlak prowadzi chwilę dnem doliny, po czym opuszcza ją skręcając w prawo na strome zbocze krótkiego i szerokiego, bocznego grzbietu, odchodzącego na południe od Boraczego Wierchu*. Szlak wznosi się łagodnym tukiem, dróżka zmienia się w ścieżkę i wzdłuż granicy lasu podchodzi coraz stromiej. Nim zupełnie wejdzie w las, z tyłu na zachodzie widać za dolinką odchodzący od Zapolanki na południe grzbiecik Bucioryska (796 m). Szlak wznosząc się przecina szeroką drogę wozową i na skrzyżowaniu dróg skręca w prawo. Teraz trasa wyrównuje się prowadząc spory odcinek prawie płasko lub nieznacznie do góry.
Z mijanej przecinki leśnej widać przez chwilę Pilsko* a na północ fragment grzbietu Lipowskiej z Halą Bieguńską*.
Droga dużym tukiem przez gęsty las, prawie po poziomicy obchodzi południowy stok szerokiego acz krótkiego bocznego grzbietu zwanego niekiedy Bacmańską Górą. Zbocze przecina kilka cieków wodnych, które szlak pokonuje prowizorycznymi mostkami i urozmaiconymi zakolami. Z kolejnej szerokiej przecinki schodzącej aż do doliny Bystrej, widać na południu Grubą Buczynę* w grzbiecie granicznym. W końcu poziomy trawers się kończy i rozpoczyna się podejście w lewo, w skos stoku. Podejście lasem jest coraz bardziej strome, szlak omija kolejną przecinkę, pnie się ostro do góry na wyraźne spiętrzenie terenu i na rozwidleniu dróg skręca w prawo. Stąd na Lipowską jeszcze godzina. Teraz pokonujemy krótki piaski odcinek i znowu pniemy się do góry wśród dorodnego, mieszanego lasu. Po monotonnym podejściu dochodzimy w końcu na dolny skraj opadającej od grzbietu Hali Bieguńskiej.
Szlak wiedzie wzdłuż lasu zasłaniającego widok — warto jednak na chwilę zboczyć z trasy w lewo, podejść wyżej na halę by zobaczyć szeroką panoramę. Obejmuje ona znaczny fragment grzbietu granicznego również z częścią bardziej na zachód — z kulminacjami Soliska, Smerekowa Wielkiego, Oszusa, Beskidu Bednarów, Równego Beskidu i jeszcze bardziej na prawo Rycerzowej z ochodzacym od niej walem Muńcula. Bliżej za doliną Bystrej widać Krawców Wierch i biegnące od niego w stronę Ujsoł ramię Kubiesówki.
Szlak ponownie wchodzi w gęsty świerkowy las i wznosi się dość uciążliwie, by w końcu wyjść na skraj Hali Lipowskiej nieco poniżej głównego grzbietu. Wkrótce osiągamy biegnącą równolegle do niego dróżkę ze znakami żółtymi (trasa 5S/Ż) i zielonymi (trasa 6Z). Razem z nimi dochodzimy w prawo do pobliskiego schroniska na Lipowskiej*.