Szlak turystyczny – Rajcza – Hala Rysianka

Szlak turystyczny – Rajcza – Hala Rysianka

Szlak turystyczny – 7Ż – Żółty. Rajcza (ok. 580 m) – dolina Nickuliny – Zapolanka (ok. 900 m) – Redykalny Wierch (1144 m) – Lipowska (1324 m) – Hala Rysianka (1322 m). Suma podejść ok. 750 m, do góry — 4.30 godz., w dół —3.45 godz.

Jest to atrakcyjna trasa, obfitująca we wspaniale widoki, choć dość długa i trochę męcząca. Pokonać trzeba bowiem 750 m różnicy wysokości i ponad 16 km odległości. Trudy marszu rekompensują jednak piękne krajobrazy, przysiółki górskie, malownicze hale z szałasami, świerkowe bory górnoreglowe i rozlegle panoramy. Na końcowym odcinku szlak pokrywa się z trasą 5S/Ż z Hali Boraczej. Szlak pierwotnie wyznakował Beskidenverein, przemalował w 1928 roku Józef Matera.

Wędrówkę rozpoczynamy na rynku w Rajczy, skąd podążamy główną drogą na północny wschód w stronę Żywca. Po niespełna kilometrze szlak skręca w prawo na drogę prowadzacą w górę Nickuliny* — dopływu Soły*. Podążamy teraz w górę doliny pośród zabudowań osiedla o tej samej nazwie co potok, mając po lewej stronie grzbiet opadający na zachód od Suchej Góry* i kulminujący wierzchołkiem Kukuków (755 m), a po prawej niewysoki, połogi grzbiet Wilczego Gronia (662 m), oddzielający Nickulinę od doliny Ujsoły. Szlak mija prewentorium dziecięce, sklep spożywczy, a następnie leśniczówkę. Gdy dolina zatacza łagodny luk w lewo, u zbiegu bocznych dopływów z prawej strony, znaki skręcają w prawo i zaczynają się wznosić na widoczne zbocze Kiczory. W jednostajnym podejściu szlak przecina pas lasu i wyprowadza na stokowe pola w pobliżu samotnej zagrody. Ostani odcinek przed wyjściem na grzbiet jest dość słabo wyznakowany i wymaga nieco uwagi, tak aby dotrzeć w końcu na niewielkie siodło na północny wschód od wierzchołka Kiczory (785 m), na którym schodzący z Redykalnego Wierchu w dolinę Soły grzbiet skręca pod kątem prostym. Dochodzimy do murowanej kapliczki, gdzie z prawej, od strony Kiczory dołączają znaki czarne z Ujsół (trasa 8S). Do tego miejsca z Rajczy ok. 1.15 godz. Za znakami żółtymi wznosimy się dalej grzbietem w kierunku północno-wschodnim pomiędzy rozrzuconymi zabudowaniami przysiółka o ciekawej nazwie Kręci-chwosty. Czeka nas teraz dość długi odcinek grzbietowy, na którym szlak to wznosi się stromo, to znów wyrównuje dając chwilę odpoczynku. Znaczne fragmenty odkrytego terenu rozdzielają malownicze kępy lasu. Na lewo poprzez dolinę Nickuliny widać okazały masyw Suchej Góry, na prawo poprzez dolinę Bystrej* z wsią Złatna* — grzbiet graniczny z Krawców Wierchem* i Grubą Buczyną*. W końcu osiągamy zabudowania kolejnego osiedla — Zapolanka*. Ten malowniczy przysiółek odznacza się zwartą zabudową, a w jego „centrum” tuż po prawej stronie grzbietu można nawet wyróżnić gęsto zabudowaną „uliczkę”.

Z prawej strony dochodzi polna droga, którą można tu dojść ze Zlatnej, z doliny Bystrej. Należy z centrum wsi pójść najpierw za znakami niebieskimi (trasa 9N), skręcić w lewo w dolinkę wypływającą właśnie spod Zapolanki i, gdy znaki niebieskie skręcają w prawo do góry, opuścić je podążając prosto wzdłuż doliny. Następnie należy się skierować ścieżką w jej lewą odnogę i iść trawiastym zboczem do góry, do dróżki która, na grzbiecie już przy zabudowaniach osiedla łączy się ze znakami żółtymi (ze Złatnej ok. 1 godz.). Połączenie tego dojścia z dalszym ciągiem trasy 7Ż pozwala na wyjście ze Zlatnej na Lipowską trasą nieco dłuższą ale dużo ciekawszą niż 9N.

Na cyplu terenu, pod drzewem przy rozstaju dróg znajduje się dogodne miejsce do odpoczynku i podziwiania panoramy.

Widać stąd prawie cale otoczenie doliny Bystrej z grzbietem granicznym od Krawców Wierchu po Trzy Kopce* a także z prawej w oddali wschodnią część „Worka Raczańskiego” z Muńcułem i Rycerzową.

Dalej szlak wchodzi w las, który po chwili gęstnieje i wznosi się powoli na piętrzące się już stoki Redykalnego Wierchu. W końcu osiągamy skraj uroczej Hali Redykalnej, której zachodnia część stromo wychodzi pod kopułę szczytową Redykalnego Wierchu. Prowadząca środkiem ścieżka okazuje się wcale nie taka stroma, jak się to początkowo wydawało. Pokonawszy podejście osiągamy górny skraj hali, gdzie spotykamy dochodzące z lewej strony znaki czarne z Hali Boraczej (trasa 5S/Ż). My podążamy dalej głównym grzbietem za znakami żółtymi wg opisu drugiej części tej trasy przez Boraczy Wierch* na Lipowską* i Rysiankę*.

Kliknij aby zobaczyć mapę