Szlak turystyczny – Świnna – przeł. U Poloka

Szlak turystyczny – Świnna – przeł. U Poloka

Szlak turystyczny – 19Ż – żółty. Świnna (ok- 390 m) – Kiczora (761 m) – Jastrzębica (758 m) – przeł. U Poloka (ok. 630 m).

Suma podejść ok. 370 m, w obie strony ok. 2 godz.

Jest to stosunkowo rzadko odwiedzany szlak prowadzący niewysokimi wzgórzami pomiędzy doliną Przytękówki a kotliną Jeleśni. W połączeniu z trasą 18N może stanowić wariant dojścia z dolnej części doliny Koszarawy na Romankę. Trasa jest w większości zalesiona i mało widokowa.

Szlak żółty ma początek przy przystanku PKS Świnna* I przy drodze z Żywca* do Jeleśni*. Mijamy skrzyżowanie gdzie w prawo odchodzi w dolinę Przylękówki droga do górnej części Świnnej i Przylękowa*. Tuż za skrzyżowaniem znaki wprowadzają w boczną drogę, która opuszcza dolinę oraz zabudowania wsi i wyprowadza tukiem w kierunku południowo-wschodnim na połogie zbocze opadające ku północy. Szlak przechodzi za linię grzbietu i zmierza na południe wznosząc się ponad dolinką niewielkiego potoku. Droga mija ostatnie samotne zagrody, zmienia się w polną dróżkę i łukiem skręca w lewo w stronę lasu pokrywającego wzniesienie Wolentarskiego Gronia (600 m) widocznego za dolinką. Wkrótce dochodzi do biegnącej od strony Mutnego (koło Jeleśni) leśnej dróżki, za którą skręca w prawo. Idziemy teraz na zachód, mając po lewej stronie zalesioną kulminację Kiczory (761 m), w kierunku niewyraźnego grzbieciku, który odchodzi od niej w stronę Przylękowa. Biegnie tędy dróżka ze wsi do położonych pod grzbietem zagród przysiółka Bugaj. Szlak skręca tu w lewo i przez las wznosi się na kulminację Kiczory. Wierzchołek mijamy po lewej stronie i po chwili również z tego kierunku dochodzi grzbietowa dróżka z Jeleśni*. Szlak schodzi teraz łagodnie na południowy zachód wyprowadzając wkrótce na polanę ponad źródłami niewielkiego potoczku, gdzie rozłożyły się zagrody osiedla Za Graniem. Za grzbietem szlak podchodzi nieznacznie w stronę Jastrzębicy* (758 m), której wierzchołek mija po prawej stronie. Schodząc łagodnie w skos południowego zbocza szlak doprowadza do biegnącej z Przyłękowa drogi, gdzie spotykamy znaki niebieskie (trasa 18N). Razem z nimi, obniżając się drogą jeszcze niespełna kilometr, dochodzimy do przeł. U Poloka* i przecinającej ją drogi z Juszczyny* do Sopotni Malej*.

Kliknij aby zobaczyć mapę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *