Przyłęków

PRZYŁĘKÓW — niewielka wieś w górnej części doliny Przyłękowki, od północy sąsiadująca bezpośrednio ze Swinną*. Górną część wsi otaczają najwyższe w północno-zachodniej części Beskidu Żywieckiego kulminacje: Pawiacki Wierch (734 m — od zachodu), Kiczora (761 m — od wschodu) i Jastrzębica (758 m — od południa). Przez wieś prowadzi droga, która poprzez dolinę Przyłękowki, a następnie zachodnie stoki Jastrzębicy łączy szosę Żywiec – Jeleśnia z drogą Bystra – Juszczyna – Sopotnia Mała na przel. U Poloka*. Wieś wspomina już Komoniecki w Dziejopisie Żywieckim tłumacząc jej nazwę jako osadę przy lakach ponad Świnną zasadzoną. W Przyłękowie w zasadzie nie ma zabytków. Jest natomiast jedno z czterech na Żywiecczyźnie sanktuariów maryjnych. W miejscowym kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych znajduje się otoczona szczególnym kultem i słynąca laskami drewniana figura Matki Bożej (1,45 m wysokości).

Według opowieści krążącej wśród mieszkańców oraz częściowo zachowanych dokumentów kościelnych kult maryjny w Przyłękowie datuje się od roku 1886. Wtedy to w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, pasącemu na łące bydło, niejakiemu Wojciechowi Stefko, ukazała się we śnie Matka Boża obiecując uzdrowienie jego córki. Wieść o widzeniu Stefki rozeszła się szybko. W miejscu tym zwanym Nad Dołkiem postanowiono wybudować kaplicę. Pod czas wbijania pod nią słupa — wytrysnęło źródło, z którego woda uzdrowiła córkę pasterza. Woda ta przywróciła także zdrowie proboszczowi żywieckiemu ks. Manieckiemu i z jego inicjatywy tudzież datków coraz liczniejszych pielgrzymów wybudowano tu w 1896 roku obecny kościół. W 1902 roku zakupiono w Krakowie figurę Matki Bożej, którą po poświeceniu w Żywcu umieszczono w kościele. W 1953 roku sanktuarium przejęli księża salezjanie, którzy przyczynili się do odrodzenia nieco przygasłego kultu.Kult ten rozwinął się jeszcze bardziej po erygowaniu w 1986 roku samodzielnej parafii i trwa do dziś.

W Przyłękowie znajduje się Dom Wypoczynkowy Piast (tel. 63-66-09) a przy nim orczykowy wyciąg narciarski o dl. 700 m (w górnym osiedlu Na Kępkach — na północnych stokach Jastrzębicy).

Najdogodniejsze połączenie z oddalonym o 9 km Żywcem zapewniają autobusy MZK — linia nr 13.

Z górnego krańca wsi dojście drogą do tras: 18N i 19Ż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *