Świnna

ŚWINNA — wieś położona w dolnej części doliny Przyłękowki. Północna część Świnnej (osiedla Michalcowie i Michalce) położona jest w rejonie skrzyżowania z szosą Żywiec* – Jeleśnia* – Korbielów* już na płaskim, południowym brzegu Koszarawy*. Centrum wsi znajduje się na wysokości ok. 400 m npm w odległości ok. 6 km od Żywca. Od południa graniczy z Przylękowem* położonym w górnej części dolinki. Świnna liczy niecałe 2 tys. mieszkańców.

Wieś została założona w XVII w. i podobnie jak większość okolicznych osad należała do dóbr żywieckich Wielopolskich a następnie Habsburgów. Świnna nie posiada ciekawszych zabytków. Większość zabudowy jest współczesna murowana, a kościół parafialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest budowlą XX-wieczną. We wsi jest Urząd Gminny (tel. 61-25-32), poczta, remiza straży pożarnej i Gminny Ośrodek Kultury (sezonowe wystawy regionalne, także chętnie załatwia obsługę przewodnicką po Żywiecczyźnie — tel. jak wyżej). Nie ma natomiast ośrodka zdrowia (najbliższy w Pewli Malej). Nad wsią wznoszą się niewysokie ale widokwe wzgórza, z których przy dobrej pogodzie roztacza się panorama na sporą część Beskidu Żywieckiego. Wokół wsi wyznakowano ścieżkę rowerową (dla rowerów górskich).

Świnna ma dogodne połączenia komunikacyjne. Autobusy PKS kursują z Żywca, Bielska-Białej i Korbielowa. Wygodne i częste są połączenia liniami MZK z Żywca (nr 1, 8, 13). Są dwa przystanki autobusowe: Świnna I kolo skrzyżowania w dolnej części wsi i Świnna II w górnej części wsi. Najbliższa stacja PKP znajduje się w Pewli Malej (na linii Żywiec – Sucha B.), ok. 4 km od centrum.

Noclegi zapewniają kwatery prywatne a wyżywienie restauracja Żywiec (przy głównej szosie w kierunku Żywca) oraz Klub Na przyzbie w budynku Urzędu Gminy.

Trasy 19Ż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *