Szlak turystyczny – Juszczyna Skrzyżowanie – do szlaku niebieskiego pod Skałą

Szlak turystyczny – Juszczyna Skrzyżowanie – do szlaku niebieskiego pod Skałą

Szlak turystyczny – 17Ż – żółty. Juszczyna Skrzyżowanie (ok. 450 m) – Przypór (898 m) – Juszczynka (867 m) – do szlaku niebieskiego pod Skałą (ok. 890 m).

Suma podejść ok. 500 m, do góry — ok. 2 godz., w dół — 1.30 godz.

Jest to malownicza trasa grzbietowa stanowiąca ciekawy wariant dojścia do szlaku niebieskiego w rejonie Skały z możliwością kontynuowania marszu w stronę Romanki. Prowadzi ze wsi Juszczyna w dolinie Juszczynki. Można tu dojechać z Żywca przez Wieprz i Bystrą. Szlak na znacznym odcinku prowadzi przez ładne choć niewysokie grzbietowe hale z widokami na Kotlinę Żywiecką i grzbiety odchodzące na północ od Romanki.

Z przyst. PKS Juszczyna Skrzyżowanie idziemy ok. kilometra główną drogą na wschód, w górę doliny a następnie za znakami żółtymi skręcamy w prawo. Pomiędzy domami wchodzimy na ścieżkę wznoszącą się na połogie zbocze. Wśród zagajników i uroczych kęp jałowców podchodzimy lukiem najpierw w lewo, potem w prawo pod, w większości bezleśną, kulminację Przypora* (898 m) (z przystanku ok. 1 godz.). Widok stąd dość szeroki na okolice Żywca, z charakterystyczną kopą Grójca na południe od miasta i górskie otoczenie całej kotliny. Skręcając za grzbietem w lewo obniżamy się nieco na rozlegle siodło i następnie dochodzimy wśród polan do kolejnej kulminacji o nazwie Juszczynka* (867 m). Z podszczytowej hali roztacza się szeroki widok na północne krańce Beskidu Żywieckiego oraz na otoczenie doliny Sopotni Malej (po prawej) i doliny Bystrej (po lewej). Za doliną Bystrej widać pokryty halami grzbiet Kiczory i Magury (prowadzi tamtędy trasa 15NZ). Mijając szczyt spotykamy dalej pojedyncze zabudowania przysiółka Durajka, a następnie hale z szałasem pasterskim.

W sezonie prowadzony jest tu jeszcze wypas owiec, a we wrześniu można trafić w tym miejscu na pokaz strzyżenia owiec połączony z tradycyjnym świętem pasterskim.

Podążamy dalej grzbietową dróżką na południe. Po prawej stronie znajduje się teraz zalesiony źródłowy kocioł doliny Bystrej, a po lewej stoki opadające do doliny Sopotni Małej. Za nią wznosi się potężny wał Romanki z ramieniem Kotarnicy opadającym w kierunku Sopotni Wielkiej. Szlak prowadzi teraz dość wąskim grzbietem wśród zagajników i rzadkiego lasu. W końcu grzbiet się rozszerza i zaczyna wznosić w stronę kulminacji Skały* (946 m). Nie dochodząc do niej, kolo polany zwanej Lachowe Młaki spotykamy niebieski szlak, który z prawej strony wychodzi tu z doliny Bystrej (trasa 14N). Można nim kontynuować wędrówkę w stronę Romanki.

Kliknij aby zobaczyć mapę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *