Szlak turystyczny – Wisła Dziechcinka – Sałasz Kobyla
Szlak turystyczny – 8N – niebieski. Wisła Dziechcinka (450 m; PKP, autobus) – osiedle Kobyla (720 m; 1. g.) – Sałasz Kobyla (770 m). 1.45 g.
Suma podejść: 340 m. GOT 8 pkt.
Bardzo urozmaicony, choć nieco skomplikowany orientacyjnie szlak, będący trochę dłuższym, lecz znacznie ciekawszym wariantem pierwszej części starej drogi na Stożek*, wiodącej doliną Dziechcinki* (7Ż).
Od przyst. PKP Wisła Dziechcinka* szlak prowadzi razem ze zn. żółtymi (7Z) uliczką między domami w dół, na pd., do doliny potoku Dziechcinka. Przekraczamy mostek na potoku i ulicą Dziechcinka kierujemy się w prawo. Przechodzimy pod wiaduktem kolejowym, tuż za nim kierujemy się w lewo przez mostek na potoku (zn. żółte wiodą dalej w górę doliny) i z powrotem pod wiadukt; tuż za nim — w górę i wzdłuż torów wąską dróżką na pd. aż do przejazdu kolejowego przez ul. Ochorowicza.
Do tego miejsca można również dojść (najwygodniej) następująco: od skrzyżowania w Dziechcince* przy stacji CPN (tzw. „Oaza”) — ok. 5 min. ulicą 1 Maja w stronę Głębiec*, aż do znanej kawiarni „U Janeczki”. Przed mostkiem na potoku Kopydło* skręcamy w prawo w ul. Ochorowicza i podchodzimy nią do przejazdu kolejowego.
Przekraczamy tory i zaraz za nimi kierujemy się w prawo polną drogą, wznoszącą się wśród nowych domów, a następnie lasem aż na skraj polany. Zostawiamy ją po lewej ręce, po czym — dalej lasem — dochodzimy do płaju. Udajemy się nim w prawo, na pd.–zach., lekko podchodząc, by w ok. 15 min. dojść do polnej drogi biegnącej skrajem lasu i okolonej kamiennym murkiem. Drogą tą szlak biegnie w lewo, kolo pierwszych zabudowań osiedla Kobyla, jeszcze ok. 300 m na słabo zaznaczony w tym miejscu grzbiet (1 g.).
Kilkanaście kroków od tego miejsca w kierunku pn.-wsch. znajduje się bardzo ciekawy twór przyrody nieożywionej, chroniony jako pomnik przyrody — tzw. skałka na Kobylej, zwana również Krzakoską Skałą. Ma ona formę szerokiej na ok. 60 m, stromo urwanej (a miejscami podciętej), wysokiej na 10-12 m ambony, zbudowanej z gruboziarnistego piaskowca. Roztacza się z niej oryginalny (choć coraz bardziej ograniczony drzewami) widok na dolinę Wisły* i jej otoczenie od Równicy po Baranią Górę. Szczególnie interesująco prezentuje się stąd całe prawie miasto Wisła* z ośrodkami wypoczynkowymi na Jarzębatej, w dolinie Partecznika i na Bukowej.
W tym miejscu skręcamy w prawo (na pd.-zach.) i grzbietową polną drogą idziemy między rozrzuconymi po polanach zagrodami osiedla Kobyla aż do podnóża szczytowej, zalesionej kopuły Kobylej*. Obchodzimy ją leśną drogą od pn. — cały czas lekko wznosząc się — i zostawiamy po naszej lewej ręce.
Można szczyt Kobylej strawersować podobną drogą, biegnącą jej pd.-wsch. zboczem.
Wychodzimy znów na grzbiet. Klucząc nieco wśród opłotków i kamiennych murków na miedzach (uwaga na znaki!) mijamy parę samotnych zagród i rozległymi polanami, to znów świerkowym lasem, docieramy do szerokiego siodła zwanego Sałasz Kobyla*, gdzie spotykamy zn. żółte (7Ż) z doliny Dziechcinki (45 min.; z przyst. PKP Wisła Dziechcinka 1.45 g.).
Przejście szlaku w kierunku przeciwnym: Sałasz Kobyla – osiedle Kobyla (30 min.) – Wisła Dziechcinka (PKP) 1.15 g. GOT 5 pkt.