Szlak turystyczny – Wisła Głębce – Wielki Stożek

Szlak turystyczny – Wisła Głębce – Wielki Stożek

Szlak turystyczny – 10N – niebieski. Wisła Głębce (550 m; PKP) – Mraźnica (800 m) – przełęcz Łączecko („Ku Tabuli”, 774 m; 1-30 g.) – Wielki Stożek (960 m; schr. PTTK). 2.15 g.

Suma podejść 440 m. GOT 12 pkt.

Rzadko uczęszczany wariant wejścia na Stożek*. Druga część szlaku, powyżej przeł. Łączecko*, prowadząca łagodnie wznoszącym się płajem leśnym, stanowi na wypadek niepogody nieco krótsze i łatwiejsze dojście do schroniska na Stożku niż fragment drogi 12C przez Kiczory*. Odcinek ten nie jest jednak polecany wiosną ze względu na długo utrzymujący się w lesie głęboki śnieg.

Sprzed dworca PKP w Wiśle Głębcach* (węzeł szlaków, drogowskazy, —> 9Z) idziemy w prawo ul. Dworcową ok. 300 m, razem ze zn. zielonymi wiodącymi na Stożek doliną Łabajowa* (9Z). Przed ośrodkiem wypoczynkowym „Lechia” — w lewo, asfaltową alejką w górę. Znaki zielone za ośrodkiem skręcają w prawo w dół do doliny Łabajowa, my natomiast wchodzimy na leśną drogę. Pniemy się w górę, początkowo nieco stromo. Przechodzimy dolnym skrajem polan (po drodze źródło), na których w głębi rozrzucone są gospodarstwa osiedla Wyszni Głębce, po czym — już łagodniej — trawersujemy stokami bocznego grzbietu. Przecinamy następnie kilka drobnych potoczków i wychodzimy na skraj polany Mraźnica*. TU skręcamy ostro w lewo i wzdłuż skraju lasu podchodzimy w kierunku dwóch zagród osiedla Mrózków. Powyżej nich skręcamy w prawo (na pd.), przecinamy polanę i przez pasmo drzew wychodzimy na grzbietową drogę, którą od lewej dołączają zn. czerwone (12C). Razem z nimi idziemy w prawo, osiągając w parę minut następne zakole polany, opadającej ku pn.

Z tego miejsca roztacza się interesujący widok na dolinę Łabajowa*, poza którą wznosi się rozłożysta Kobyla*. Dokładnie w kierunku zach. widać szczyt Wlk. Stożka*, a pod nim schronisko. Niżej widoczna jest na stoku droga, którą biegnie na Stożek szlak zielony (9Z).

Po dalszych 5 minutach dochodzimy — obniżając się nieco — do niewielkiej, zarastającej polanki na przełączce Łączecko*, zwanej również popularnie „Ku Tabuli” (1.30 g.). Tu węzeł szlaków: zn. czerwone (12C) wiodą stąd na Wlk. Stożek, a w drugą stronę — na przeł. Kubalonkę* i dalej w masyw Baraniej Góry.

Schodząc z przeł. Łączecko leśną drogą na pn.-zach. w ok. 30 min. dojdziemy do szosy w dolinie Łabajowa* w miejscu położonym tuż poniżej parkingu przy wyciągu orczykowym na Kiczory* i ok. 300 m powyżej końcowego przystanku autobusowego. Kierując się natomiast drogą na pd.-wsch. możemy zejść do doliny Olecki*, która doprowadzi nas — u swego ujścia do Olzy w Istebnej przy tartaku — do szosy Istebna – Wisła z przystankiem autobusowym Istebna Bucznik (ok. 1 g.).

Z przełączki nasz szlak prowadzi w kierunku zach. ścieżką zwaną „Prezydentką”, trawesującą dość strome, pn. stoki Kiczor*. Miejscami idziemy starym i ciemnym, 100-letnim świerkowym lasem, w którym podobno żyją jeszcze głuszce. Przecinamy szereg drobnych cieków wodnych, łączących się niżej w potok Łabajów i poniżej wypiętrzenia Kyrkawicy*, poprzez niedawne wyręby, wychodzimy na grzbiet z biegnącą nim granicą państwową. Tu spotykamy ponownie zn. czerwone (12C), a także zn. żółte (14Ż) z Jaworzynki. Tu także koniec naszego szlaku niebieskiego; biegnące graniczną przecinką zn. niebieskie wytyczają szlak czeski (31N).

Idąc stąd w prawo (na pn.) za znakami czerwonymi i żółtymi, w 10 min. osiągamy schronisko PTTK pod szczytem Wielkiego Stożka (45 min., od stacji PKP Wisła Głębce 2.15 g.).

Przejście szlaku w kierunku przeciwnym: Wlk. Stożek – Przeł. Łączecko (40 min.) – Mraźnica – Wisła Głebce (PKP). 1.45g. GOT 7 pkt.

Kliknij aby zobaczyć mapę szlaku