Szlak turystyczny – Wisła Głębce – przełęcz Kubalonka

Szlak turystyczny – Wisła Głębce – przełęcz Kubalonka

Szlak turystyczny – 11Z – zielony. Wisła Głębce (550 m; PKP) – przełęcz Kubalonka (761 m; autobus). 1 g.

Suma podejść 220 m. GOT 6 pkt.

Mało interesujący (i ze względu na dobre połączenie autobusowe Kubalonki z Wisłą rzadko używany przez turystów) szlak biegnący starym, wyboistym traktem, łączącym ongiś Wisłę z Istebną.

Sprzed dworca PKP w Wiśle Głębcach* (węzeł szlaków, drogowskazy, 9Z) szlak wiedzie wąską ścieżką po przeciwnej stronie ul. Dworcowej. Idziemy w lewo, w górę, między drzewa i wychodzimy na ul. Klonową. Ulicą tą w lewo, mijając okazały budynek, w którym mieścił się przez wiele lat DW FWP „Anita” z renomowaną ongiś kawiarnią, schodzimy do doliny Głębiczka*. Przekraczamy mostek na potoku i wychodzimy na szosę biegnącą z Wisły* na Kubalonkę*, w pobliżu przyst. autobusowego Wisła Głębce Kałuża.

Już w latach 80-tych ub. wieku u podnóży Kozińców istniała tu karczma Pawła Polaka „…w stylu góralskim, na Wysokiem podmurowaniu, zawierającem piwnice, weranda kryta i schody z zewnątrz do niej. Nazwa wprawdzie nie estetyczna, Kałuża, ale za to rączą, że nieusprawiedliwiona. Th bowiem pokrzepić się możesz i dobrem piwem i bryndzą i chlebem, lecz nie radzę ci wpatrywać się głęboko w oczka gaździny, bo — nie spieszyłoby ci się puścić w dalszą drogę” (Bogumił Hoff — „Lud cieszyński…”, 1888).

Szosą idziemy w prawo, w górę, ok. 1 km, po czym — na początku pierwszego ostrego zakrętu w lewo, koło „Baru pod Kuba-lonką” — opuszczamy asfalt udając się prosto, starą drogą wozową. Dawniej, do początku lat trzydziestych, stanowiła ona jedyne połączenie Istebnej* z Wisłą*. Drogą tą, kamienistą i pełną wyboi, szlak prowadzi monotonnie w górę, ponad doliną płynącego z lewej Głębiczka. Tuż przed grzbietem wychodzimy ponownie na podchodzącą z lewej strony szosę i z nią na przełęcz Kubalonkę* (1 g.), ze znanym bufetem „Beczka” i węzłem szlaków turyst. (na wprost) i przyst. komunikacji autobusowej (po prawej).

Przejście szlaku w kierunku przeciwnym: przeł. Kubalonka (autobus) -Wisła Głębce (PKP). 45 min. GOT 3 pkt.

Kliknij aby zobaczyć mapę szlaku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *