Szlak turystyczny – Żabnica Kamienna– Hala Rysianka

Szlak turystyczny – Żabnica Kamienna– Hala Rysianka

Szlak turystyczny – 11Z – zielony. Żabnica Kamienna (ok. 630 m) – Hala Pawlusia (ok. 1200 m) – Hala Rysianka (1322 m). Suma podejść ok. 690 m, do góry — 2.15 godz., w dół — 1.45 godz.

Nie jest to szczególnie atrakcyjna widokowo trasa, ale stanowi stosunkowo krótkie choć mozolne dojście od końcowego przystanku PKS w dolinie Żabnicy do schronisk na Rysiance i Lipowskiej. Jest jednocześnie, w swoim środkowym odcinku, jednym z najbardziej stromych szlaków w Beskidach. Wyznakował go jeszcze Beskidenverein w ostatnich latach XIX wieku—pierwotnie kolorem czerwonym. Wielokrotnie przemalowywany, przejęty w końcu w 1928 roku przez PTT, otrzymał ostatecznie kolor zielony.

Od końcowego przystanku PKS Żabnica* Kamienna idziemy drogą w górę doliny. Mijając ostatnie zabudowania wsi dochodzimy do rozwidlenia dolin. Zbiegają się tu potoki źródłowe Żabnicy, wypływające ze stoków Rysianki* (prawy) i Romanki* (lewy). Szlak opuszcza dolinę i kieruje się na grzbiet między nimi, odchylając się nieco w prawo. Rozpoczyna się mozolne podejście wśród dorodnego wysokopiennego lasu, przerywanego gdzieniegdzie porębami. Na niewielkim wyrównaniu terenu, przy skrzyżowaniu ścieżek, podążamy dalej prosto, znowu nabierając stromizny, wzdłuż nikłej strugi potoczku. W gęstym świerkowym lesie dochodzimy do ławeczki, przy której szlak skręca pod kątem prostym w lewo. Takich ławeczek spotykamy na trasie jeszcze kilka. Postawiono je z myślą o turystach, którzy w mozole pokonują ten stromy stok. Wznosząc się dalej przechodzimy przez przecinki leśne i wyręby z ograniczonymi widokami na stoki Lipowskiej i Romanki. Pokonawszy obszerne zakole w prawo wychodzimy stromo na szeroką drogę leśną. Idziemy teraz poziomo (chwila odpoczynku) przecinając spływające ze stoku strugi. Wkrótce jednak opuszczamy drogę i pilnując znaków skręcamy w prawo na stok. Bez ścieżki, wzdłuż potoku podchodzimy bardzo stromo (uwaga na znaki!). Wreszcie spotykamy trawersującą stok drogę, za którą podążamy w prawo, aż do zakosu szlaku, gdzie skręcamy gwałtownie w lewo. Stromo i mozolnie podchodzimy na wschód, aby osiągnąć w końcu skraj lasu i stok rozległej Hali Pawlusiej*.

Wąską ścieżką wśród wysokich traw hali dochodzimy do grzbietowej drogi, już ponad przeł. Pawlusią* (1186 m). Widać stąd ładnie rozłożoną wokół siodła halę z szałasami, zakole grzbietowej dróżki i przy niej po prawej stronie długą szopę oraz podnoszące się za przełęczą stoki Romanki. Spotykamy tu znaki czerwone z Węgierskiej Górki (trasa 12C) i idąc razem z nimi w prawo do góry, zakosem wśród pojedynczych drzew osiągamy cypel Hali Rysianki z pięknym widokiem na Pilsko, górny koniec wyciągu narciarskiego i zaraz schronisko.

Kliknij aby zobaczyć mapę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *