Szlak turystyczny – Krzyżowa – Hala Miziowa
Szlak turystyczny – 27S – czarny. Krzyżowa (500 m) – przeł. Przysłopy (847 m) – Buczynka (1202 m) – Skałka (1235 m) – Hala Miziowa (1275 m).
Suma podejść ok. 850 m, do góry — ok. 3.30 godz., w dół — ok. 2.45 godz.
Jest to dojście na Miziową od północy — grzbietem rozdzielającym doliny Sopotni Wielkiej i Kamiennej, w której położony jest Korbielów. Grzbiet ten zaczyna się płasko w rejonie Krzyżowej, a jego główny wyższy odcinek rozpoczyna się na przeł. Przysłopy oddzielającej właśnie Sopotnię od Korbielowa. Trasa jest dość długa i mozolna ze względu na znaczną, jak na Beskidy różnicę wysokości, ale rozłożoną na długim odcinku. W sumie jednak szlak jest ciekawy i odcinkami widokowy.
Wędrówkę rozpoczynamy na przystanku PKS Krzyżowa* II. Znaki czarne wkrótce opuszczają główną szosę i skręcają na zachód w wąską dróżkę pomiędzy ciasną tutaj, drewnianą zabudową wsi. Z pomiędzy domów szlak wychodzi wśród pól na połogi stok, płasko opadający w dolinę Krzyżówki. Po prawej stronie pozostaje dolinka bocznego potoku Dablin, wypływającego spod piętrzącej się po lewej Łabysówki. Pozostawiając bliżej po lewej stronie niewielką kulminację Gronik (625 m) szlak przekracza potok, którego górna część doliny skręca teraz na południe, przechodzi przez pas lasu i wznosi się na grzbiet. W dali po prawej stronie pozostaje ostatnia kulminacja z niskiego tutaj grzbietu — Krzyżowa (725 m). Osiągnąwszy linię grzbietu i prowadzącą nią dróżkę szlak skręca w lewo i rozpoczyna podejście na Łabysówkę (904 m — zwaną również Labesówką). Podejście najpierw jest dość strome, bliżej szczytu wypłaszcza się. Znaki pozostawiają wierzchołek z lewej strony i obniżają się teraz w kierunku przeł. Przyslopy* (847 m). Wychodząc ukosem z lasu spotykamy przecinające szlak czarny znaki żółte (trasa 28Ż) z Sopotni Wielkiej do Korbielowa. Na samej przełęczy spotykamy też schodzący do Korbielowa, do ujścia doliny Buczynki (DW Smrek) szlak niebieski. Minąwszy dość malowniczą przełęcz podchodzimy teraz przez opadającą w lewo łąkę z szałasem do rzadkiego lasu, przez który wznosimy się na wyraźne spiętrzenie grzbietu. Gdy droga wyrównuje się wychodzimy z lasu na widokową polanę Malorka (1053 m). Znajduje się tu przystanek nr 11 ścieżki dydaktycznej Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Szlak przechodzi przez polanę prawie poziomo, po czym lasem osiąga kulminację Uszczawnego Niżnego. Grzbiet skręca teraz nieco na zachód i szlak po nieco bardziej stromym podejściu wyprowadza w końcu na kulminację Uszczawnego Wyżnego (1145 m). Za wierzchołkiem grzbietowa ścieżka opada nieco dość szeroką alejką wśród świerkowo-bukowego lasu i dochodzimy do praktycznie zalesionej przełączki, na której z prawej strony dochodzą znaki zielone biegnące bezpośrednio z Sopotni Wielkiej* (trasa 26Z). Teraz razem z nimi podążamy dalej grzbietem na południe w kierunku Hali Miziowej* wg opisu końcowej części tego szlaku.