Sopotnia Mała

SOPTNIA MAŁA — wieś turystyczna i letniskowa w dolinie potoku o tej samej nazwie ciągnąca się na przestrzeni ok 4 km, u podnóży odchodzącego z Romanki* grzbietu Kotarnicy* (na południu) oraz niewysokich kulminacji Gronia (726 m) i Kiczory (761 m) (na północy). Wieś położona jest ok. 8 km na południowy zachód od Jeleśni* i liczy ok. 1,3 tys. mieszkańców. Została założona z końcem XV w. przez osadników wołoskich. Zabudowa wsi jest w większości współczesna lecz w górnej części zachowało się kilka starych drewnianych domostw. Z ciekawszych obiektów zwraca uwagę przydrożna kaplica z 1898 roku. Od 1967 roku działa we wsi zespół regionalny Romanka kultywujący oprócz pieśni i tańców obrzędy weselne oraz zwyczaje noworoczne i zapustne.

Do Sopotni Małej prowadzą dwie drogi z Jeleśni (od strony stacji i z rynku) oraz jedna z Sopotni Wielkiej*. Autobusy PKS zapewniają połączenia z Jeleśnią i Żywcem. We wsi znajdujesię kilka sklepów, Mini-bar oraz niewielka restauracja Pod Romanką w budynku OSP. Jest tu także poczta i ośrodek zdrowia (przy skrzyżowaniu z drogą do Sopotni Wielkiej). Noclegi uzyskać można w kwaterach prywatnych. Trasa 18N.

SOPOTNIA MAŁA — potok. Wypływa z północno-wschodnich stoków grzbietu pomiędzy kulminacjami Skały i Suchego Gronia (na wschód od osiedla Słowianka). W górnym odcinku spływa wąską, zalesioną doliną pomiędzy grzbietem Juszczynki a północnymi stokami Romanki*. W środkowym biegu dolina się rozszerza a ograniczające ją grzbiety łagodnieją. Położona jest tu wieś Sopotnia Mata*. Ok. 1 km za jej dolnym krańcem potok Sopotnia Mała łączy się z potokiem Sopotnia Wielka* tworząc dalej rzeczkę Sopotnię, która po niespełna 5 km, w północnej części Jeleśni* wpada do Koszarawy*. Długość doliny od źródeł do połączenia potoków wynosi ok. 11 km. Trasa 18N.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *