Szlak turystyczny – Siodło pod Groniczkiem – Rozdroże pod Wielką Czantorią

Szlak turystyczny – Siodło pod Groniczkiem – Rozdroże pod Wielką Czantorią

Szlak turystyczny – 31N – niebieski. Siodło pod Groniczkiem (824 m) – pod Kyrkawicą (940 m; 25 min.) – Wielki Stożek (978 m; 40 min.) – Rozdroże pod Wielkim Stożkiem (890 m; 50 min.) – Mały Stożek (825 m; 1.05 g.) – Cieślar (920 m; 1.25 g.) – Wielki Soszów (886 m; 1.50 g.) -przełęcz Beskidek (684 m; 235 g.) – Wielka Czantoria (995 m; 3.50 g.) – schronisko na Wielkiej Czantorii (958 m; 4.05 g.) -Rozdroże pod Wielką Czantorią (865 m). 4.20 g.

Suma podejść 615 m. GOT 20 pkt.

Czeski szlak, biegnący głównym grzbietem pasma Stożka* i Czantorii*, został wyznakowany celowo kolorem niebieskim w celu odróżnienia go od polskiego, czerwonego szlaku grzbietowego (1SC). Poza krótkimi odcinkami: początkowym (do Kyrkawicy*) i końcowym (od szczytu Wlk. Czantorii*) szlak ten wiedzie równolegle do polskich zn. czerwonych (15C) i częściowo czarnych (1S). Jednak w odróżnieniu od nich — prowadzi praktycznie ściśle grzbietem (m.in. przez wierzchołki Wlk. Stożka* i Mł. Soszowa*). W jego opisie ujęto tu bardziej szczegółowo jedynie te fragmenty, których brak w opisie dróg 15C i 1S.

Początek znaków w Siodle pod Groniczkiem*, przez które biegną też zn. czerwone szlaku z Bukowca* na Filipkę* (32C) i gdzie koniec szlaku żółtego (29Ż) z Jabłonkowa*.

Z Siodła pod Groniczkiem* wraz ze zn. czerwonymi do Bukowca* (30C) idziemy grzbietową drogą w kierunku wsch., lecz po 60 m odbijamy w lewo, w węższą drogę w gęsty las świerkowy. Droga zatacza szeroki łuk w lewo i wznosząc się coraz to stromiej wyprowadza na grzbiet, wznoszący się na wsch. ku szczytowi Kyrkawicy*. Grzbietową drogą — początkowo przez las bukowo-świerkowy, następnie skrajem młodników i wyrębów wychodzimy na główny grzbiet pasma Stożka — Czantorii pod Kyrkawicą* (25 min.). Tu, przy słupku granicznym 225/1, spotykamy polskie znaki czerwone (12C) z przeł. Kubalonka* i żółte (14Ż) z Jaworzynki Trzycatka*.

Wraz ze znakami polskimi (12C) idziemy grzbietem granicznym w lewo, w kierunku pn. Obniżając się nieznacznie osiągamy skraj polan opadających na wsch. ku doi. Łabajowa*. Mijamy polskie schr. na Stożku*, przy którym polskie znaki odbijają z grzbietu w prawo i w kilka chwil podchodzimy na widoczne przed nami szczytowe spiętrzenie Wlk. Stożka* (15 min., z Siodła pod Groniczkiem 40 min.).

Szczyt Wlk. Stożka — pomimo, iż widoczny ze schroniska — był przez całe lata formalnie niedostępny dla polskich turystów. Znany był jedynie — z przedwojennych ilustracji — słynny „…duży cypel skalny na kształt czółna …” (dr J. Galicz) w szczytowej wychodni skalnej („Stożek”), pod którym chroniono się w czasie deszczu. Równie słynna panorama, za względu na podrost drzew, już dawno straciła swą atrakcyjność.

Ze szczytu Wlk. Stożka* schodzimy bardzo stromo przecinką graniczną w kierunku pn., osiągając wkrótce przy słupkach granicznych 227/4 i 227/5 Rozdroże pod Wlk. Stożkiem* (10 min., z Siodła pod Groniczkiem 50 min.).

Z przecinki granicznej rozciąga się w kierunku pn.-wsch. dość ograniczony, lecz interesujący widok na pn. część Beskidu Śl. na wsch. od doliny Wisły*. Na pierwszym planie widzimy grzbiet biegnący od chowającej się za drzewami Równicy (884 m) przez Orłową (813 m) po Trzy Kopce Wiślań-skie (810 m), za nimi grzbiet Starego Gronia (792 m) rozdzielający doliny Brennicy i Leśnicy, a na ostatnim planie (od prawej): Magurę (ll09 m), Klimczok (1117 m), Trzy Kopce (1082 m) i niknący za drzewami po lewej Błotny (917 m).

Z rozdroża obniżamy się dalej przecinką graniczną na pn. Gdy grzbiet staje się połogi, z prawej dołączają polskie zn. czerwone (15C) i żółte (7Z), które jednak wkrótce z powrotem odchodzą w prawo, a my — posuwając się ściśle granicą — po chwili stajemy na skraju osiedla Stożek Mały* (15 min., z Siodła pod Groniczkiem 1.05 g.), gdzie z lewej dochodzą (i kończą się) zn. zielone (22Z) z Głuchowej Kolibisk*.

Kontynuując wędrówkę ściśle granicą idziemy wzdłuż brzegu lasu (po lewej) i łagodnie się wznosząc osiągamy szczyt Cieślara* (20 min., z Siodła pod Groniczkiem 1.25 g.), gdzie z prawej ponownie dołączają polskie zn. czerwone (15C).

Wspólnie ze znakami polskimi (15C), lecz zawsze lewą stroną pasa drogi granicznej, obniżamy się nieco, po czym znów podchodzimy na szczyt Wlk. Soszowa* (25 min., z Siodła pod Groniczkiem 1.50 g.), gdzie z lewej wychodzą na grzbiet graniczny (i kończą się) zn. żółte (21Ż) z Głuchowej Setinki.

Schodząc ze szczytu mijamy po prawej polskie schronisko pod Wlk. Soszowem*, po czym opuszczamy się łagodnie w obniżenie grzbietu przed Mł. Soszowem*. Polskie znaki obchodzą jego wierzchołek od wsch., my — idziemy wzdłuż słupków granicznych prosto przez szczyt, by następnie znów wspólnie obniżyć się w głębokie siodło przełęczy Beskidek* (45 min., z Siodła pod Groniczkiem 2.35 g.), które z lewej osiągają również czeskie zn. zielone (20Z) z Nydku*, a z prawej — polskie zn. czarne (5S) z Wisły Jawornika*.

Rozpoczynamy teraz mozolne podejście w kierunku pn. na szczyt Wlk. Czantorii* (1.15 g., z Siodła pod Groniczkiem 3.50 g.), który osiągamy w miejscu, w którym polskie zn. czerwone (15C) odbijają w prawo i schodzą do Ustronia Polany*.

Na szczycie Wlk. Czantorii grzbiet wykręca ku zach. Wraz z polskimi zn. czarnymi (1S) bardzo łagodnie obniżamy się szeroką drogą grzbietową do czeskiego schroniska na Wlk. Czantorii* (15 min., z Siodła pod Groniczkiem 4.05 g.).

Od schroniska nasze znaki kierują się w dół przez polanę w kierunku pd.-wsch. Po chwili wchodzimy w las, w którym zwracają uwagę karłowate, poskręcane i rosochate buki, charakterystyczne dla grzbietów nawiedzanych przez silne wiatry. Kamienista droga wykonuje zakręt w prawo i stromo sprowadza do Rozdroża pod Wlk. Czantorią (15 min., z Siodła pod Groniczkiem 4.20 g.), gdzie spotykamy zn. czerwone z Trzyńca* (16C) i Nydku* (19C).

Przejście szlaku w kierunku przeciwnym: Rozdroże pod Wlk. Czantorią – Schr. na Wlk. Czantorii (20 min.) – Wlk. Czantoria (35 min.) – przeł. Beskidek (1.20 g.) – Wlk. Soszów (2.20 g.) – Cieślar (2.45 g.) – Mł. Stożek (3 g.) – Rozdroże pod Wlk. Stożkiem (3.20 g.) – Wlk. Stożek (3.35 g.) – pod Kyrkawicą (3.50 g.) – Siodło pod Groniczkiem (szlaki: 29Ż, 30C) 4.10 g. Suma podejść 575 m. GOT 20 pkt.

Kliknij aby zobaczyć mapę szlaku