Wieprz

WIEPRZ —wieś na prawym brzegu Soły*, niespełna 7 km na południe od Żywca*. Ma charakter ulicówki, której oś oddalona jest niespełna kilometr od nurtu rzeki. Północnym krańcem sięga podnóży Grójca*, a południowym wylotu doliny Juszczynki.

Wieś wzmiankowana jest po raz pierwszy w Dziejopisie Żywieckim pod rokiem 1586. Nazwa pochodzi ponoć od licznych dzikich wieprzy, które na polach pod wsią zabito. W 1608 roku „pan” na dobrach żywieckich Mikołaj Komorowski zbudował tu folwark, dając początek klucza wieprzowskiego, w którego skład wchodziły później leżące już na zachodnim brzegu Soły, Radziechowy. W 1717 roku na Wieprz napadło 25 zbójników zabijając urzędnika folwarcznego Wojciecha Kąkola.

W centrum wsi przy drodze z Żywca stoi ładny budynek dawnego zajazdu zwany Belwederkiem, wystawiony przez żywieckich Habsburgów w XIX w. W pobliżu znajduje się także XIX-wieczna kapliczka z ołtarzykiem Matki Bożej, znalezionym wg podania w nurtach Soły. Kościół parafialny pw. Serca Jezusowego nie jest zabytkowy. W Wieprzu mieszka znana na całej Żywiecczyźnie rzeźbiarka ludowa Anna Ficoń.

Wieprz posiada wspólną stację kolejową z Radziechowymi, na zachodnim brzegu Soły (pierwsza na południe od Żywca). Autobusy PKS i MZK kursują z Żywca na linii do Bystej i Juszczyny. Noclegi uzyskać można tylko na kwaterach prywatnych. Dwa niewielki bary, pawilon handlowy i sklep spożywczy. W cetrum wsi znajduje się ośrodek zdrowia, a pozostałe instytucje w siedzibie gminy w sąsiednich Radziechowych lub w niedalekim Żywcu.