Szlak turystyczny – Głuchowa Kolibiska – Filipka

Szlak turystyczny – Głuchowa Kolibiska – Filipka

Szlak turystyczny – 24Z – zielony. Głuchowa Kolibiska (570 m) – Filipka (762 m). 40 min.

Suma podejść 210 m. GOT 4 pkt.

Najkrótsze i najszybsze, chociaż strome i po opadach dosyć śliskie podejście na grzbiet ramienia Filipki* i Łączki*.

Początek szlaku przy końcowym przyst. autobusów CSAD Głuchowa Kolibiska* (kursy z Trzyńca*, Bystrzycy* i Nydku*). Tu również początek zn. zielonych na Mały Stożek* (22Z).

Od drogowskazu turystycznego przy pętli autobusowej wracamy szosą kawałek w dół doliny, po czym zaraz skręcamy w lewo w szutrową drogę przekraczającą mostek na Głuchówce*. Na rozwidleniu dróg idziemy prosto, lecz zaraz (Uwaga na znaki!) skręcamy z drogi w lewo, nad potoczek. Po chwili dochodzimy do rozwidlenia potoczków i tu przez kładkę wchodzimy na wąską, kamienistą ścieżkę, wspinającą się bardzo stromo wzdłuż linii grzbieciku, rozdzielającego owe potoczki.

Podchodzimy to lasem, to znów skrajem polan aż do ładnej, nowej daczy (po lewej), gdzie skręcamy w prawo, na szerszą dróżkę. Przed ostatnim zabudowaniem (po lewej — ujęcie wody) odbijamy w lewo i polaną podchodzimy na grzbiet, który osiągamy przy grupie młodych świerków (Uwaga na znaki przy zejściu!). Stąd wraz z napotkanymi zn. czerwonymi z Bukowca* (30C) grzbietową drogą w prawo na bliski już wierzchołek Filipki*, porośnięty kępą starych drzew (40 min.). Tu drogowskaz turyst. na drzewie, przy którym zbiegają się również zn. 25C, 26Ż, 27Z i 28Ż.

Przejście szlaku w kierunku przeciwnym: 25 min. GOT 2 pkt.

Kliknij aby zobaczyć mapę szlaku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *