Szlak turystyczny – Jabłonków – Siodło pod Groniczkiem

Szlak turystyczny – Jabłonków – Siodło pod Groniczkiem

Szlak turystyczny – 29Ż – żółty. Jabłonków (385 m) – Jabłonków skrzyżowanie (385 m; 5 min.) – Radwanów (430 m; 25 min.) – Siodło pod Groniczkiem (824 m). 1.45 g.

Suma podejść 450 m. GOT 10 pkt.

Popularny, choć poza rozległymi widokami z polan na Groniczku* pozbawiony innych atrakcji i nieco nużący szlak podejściowy z Jabłonkowa na Stożek (od siodła pod Groniczkiem — zn. niebieskie 3 IN).

Początek szlaku przy drogowskazie turystycznym na skraju dworca autobusowego ĆSAD w centrum Jabłonkowa*. Przebiega tędy również zielony szlak (33Z) z Nawsia* na Girową*. Wraz z zielonymi znakami wychodzimy na główną drogę (międzynarodowy szlak drogowy E 75) i kierujemy się nią w prawo, w stronę Nawsia* i dworca kolejowego ĆSD Jabłonków. Po chwili dochodzimy do skrzyżowania (5 min.), gdzie w prawo odchodzi droga do Radwanowa.

Znaki zielone wiodą dalej prosto, my natomiast skręcamy w prawo i zaraz na rozwidleniu dróg — znów w prawo, w drogę biegnącą wzdłuż potoku Radwanów*. Idziemy wśród gęstej zabudowy i mijając po drodze ukryty po lewej wśród 4 tuji pomnik, poświęcony zamordowanemu tu przez hitlerowców w listopadzie 1944 r. Andrzejowi Madzi z Ustronia, dochodzimy do końcowego przystanku autobusów ĆSAD (Radvanov Jednota) w Radwanowie* (20 min., z dworca CSAD w Jabłonkowie 25 min.).

Tb skręcamy w prawo przez mostek na potoku i zaraz w lewo w asfaltową dróżkę, biegnącą wzdłuż mniejszego cieku wodnego. Przy ostatnich zabudowaniach (po lewej) znaki odbijają w prawo, w ciemny, świerkowy las. Podchodzimy wądolastą, pełną korzeni i kamieni i coraz to węższą dróżką leśną, wzdłuż towarzyszącego nam po prawej nikłego potoczku, płynącego w głębokim parowie. Wychodzimy z lasu na dolnym skraju dużego, zalesionego już wyrębu u zbiegu trzech szerokich dróg leśnych (Uwaga na znaki przy zejściu!). Nie wybierając żadnej z nich, podchodzimy wąską dróżką przez wyrąb, a następnie wspinamy się stromo starym, świerkowym lasem. Wkrótce wychodzimy na grzbiet, z którego w lewo, ku dolinie pot. Radwanów* opadają coraz rozleglejsze polany. Ich skrajem podchodzimy na częściowo jeszcze zalesione spiętrzenie Groniczka*.

Z polan na Groniczku* roztaczają się piękne i szerokie widoki na góry w otoczeniu doliny Olzy*. W kierunku pn. widzimy w skrócie główny grzbiet pasma Czantorii* i Stożka*, zaś na najbliższym planie, poniżej szczytu Czantorii — kompleks zabudowań osiedla Zimny (Pod Stożkem) i „Chaty Stożek”. Nieco w lewo — pokryty polanami wierzchołek Filipki*, a trochę dalej — zalesiony z tej strony — szczyt Łączki*. W kierunku zach. w dole widzimy panoramę Jabłonkowa* i Nawsia* w dolinie Olzy, a ponad nimi — szczyty Beskidu Sląsko-Morawskiego. Zwraca uwagę Kozubową (982 m) o płaskiej wierzchowinie, poniżej której widoczne są zabudowania nowego schroniska, a na prawo od niej stożek Ostrego (1044 m). Pomiędzy nimi widoczny jest szczyt najwyższej góry tej grupy — Łysej Góry (1323 m) z wieżą nadajnika TV, a tuż w prawo od niego — wierzchołek Trawnego (1203 m).

Ze szczytu Groniczka* obniżamy się nieznacznie grzbietową drogą w kierunku wsch. na Siodło pod Groniczkiem*, gdzie koniec naszych znaków (1.20 g., z dworca CSAD w Jabłonkowie 1.45 g.). Tu spotykamy zn. czerwone z Bukowca* na Filipkę* (30C), tu również początek zn. niebieskich (31N) na Wlk. Stożek* i dalej — na Wlk. Czantorię*.

Przejście szlaku w kierunku przeciwnym: Siodło pod Groniczkiem – Radwanów (ĆSAD, 50 min.) – Jabłonków skrzyżowanie (1.10 g.) – Jabłonków (dworzec ĆSAD). 1.15 g. GOT 5 pkt.

Kliknij aby zobaczyć mapę szlaku