Szlak turystyczny – Głuchowa Setinka – Wielki Soszów

Szlak turystyczny – Głuchowa Setinka – Wielki Soszów

Szlak turystyczny – 21Ż – Żółty. Głuchowa Setinka (481 m) – Wielki Soszów (886 m). 1.10 g.

Suma podejść 405 m. GOT 7 pkt.

Przyjemny i niezbyt męczący szlak, wyprowadzający z doliny Głuchówki* na główny grzbiet pasma Czantorii* – Stożka*. Piękny zwłaszcza jesienią, gdy czerwienieją liście buków, porastających zbocza Wlk. Soszowa*.

Początek szlaku przy przyst. autobusów CSAD Głuchowa Setinka, mniej więcej w połowie długości doliny Głuchówki*, nieco poniżej miejsca, w którym wpada do niej potok, odwadniający zach. stoki Wlk. Soszowa*.

Od przystanku autobusowego kierujemy się asfaltową szosą w górę doliny (na pd.-wsch.), po czym po niespełna 400 m, za mostkiem na spływającym tu do Głuchówki* potoczku, skręcamy w lewo w drogę leśną. Wkrótce zamienia się ona w dość szeroką drogę stokową, wznoszącą się łagodnie wzdłuż lewego brzegu wspomnianego potoczku w otoczeniu pięknych, bukowo-świerkowych lasów. Przy świerkowym młodniku na stoku po prawej skręcamy w lewo, przecinając nikły już potoczek (drogowskaz na starym jaworze). Droga, na tym odcinku przeważnie dosyć błotnista lub wręcz podmokła, wznosi się teraz systematycznie w kierunku pn., trawersując strome zbocze Wlk. Soszowa*. Wkrótce robi ona łuk w lewo, przecinając kolejny ciek wodny i doprowadza do poprzecznie biegnącej drogi stokowej, którą w prawo w górę (Uwaga przy zejściu!). Następnie przecinamy kolejny płaj i podchodzimy dość stromo, najpierw wśród prawie czysto bukowych drzewostanów, później przez świerkowy młodnik do drogi leśnej, którą w lewo (Uwaga przy zejściu!). W miejscu, w którym wychodzimy z lasu, na skraju polan pokrywających znaczny obszar podszczytowych terenów Wlk. Soszowa* — rozwidlenie dróżek. Idziemy tu w prawo, mijając rozrzucone po polanach kępy starych buków i brzóz i już zupełnie połogo osiągamy szczyt Wielkiego Soszowa* (1.10 g).

Tu, przy drogowskazie turystycznym na buku na skraju przecinki granicznej — koniec naszych znaków. Spotykamy tu zn. niebieskie czeskiego szlaku granicznego (31N) i zn. czerwone (15C) jego odpowiednika polskiego (na Wlk. Stożek* 1.20 g, na Wlk. Czantorię* 2 g.). Ze szczytu interesująca panorama (15C).

Przejście szlaku w kierunku przeciwnym: 50 min. GOT 3 pkt.

Kliknij aby zobaczyć mapę szlaku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *