Szlak turystyczny – Nydek Rynek – Rozdroże pod Wielką Czantorią
Szlak turystyczny – 19C – Czerwony. Nydek Rynek (415 m) – Nydek Zakamień (720 m; 1.10 g.) -Rozdroże pod Czantorią (865 m). 1.30 g.
Suma podejść 460 m. GOT 8 pkt.
Od przeszło wieku tradycyjny szlak wiodący na Wlk. Czantorię* od strony zach., bardzo licznie uczęszczany zarówno w podejściu jak i w zejściu.
Początek szlaku przy drogowskazie turystycznym na Rynku w Nydku*, naprzeciw przyst. autobusów ĆSAD. fu również początek zn. zielonych na przeł. Beskidek* (20Z) i czerwonych na Filipkę* (25C).
Z Rynku w Nydku* udajemy się asfaltową drogą w kierunku pn.-wsch. Mijamy po prawej dom Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, po czym za niewielkim stawem skręcamy w prawo i przekraczamy mostek na Górskim Potoku*. Węższą drogą, między rzadko rozrzuconymi zabudowaniami, wznosimy się łagodnie na grzbiecik, zostawiając po prawej charakterystyczny pagórek (483 m) z wieżą przekaźnika TV na szczycie. W pewnym miejscu (Uwaga!) skręcamy z asfaltowej drogi w prawo, w wąską dróżkę między zabudowania, a następnie przekraczamy mostek na drobnym cieku wodnym, płynącym głębokim parowem. Tu skręcamy w lewo i wzdłuż towarzyszącego nam po lewej ręce wspomnianego, zalesionego parowu, skrajem rozległych łąk (po prawej), podchodzimy wartko wąską ścieżką do szerszej drogi polnej.
Z łąk interesujący widok na rozpościerającą się u naszych stóp „Dziedzinę” — centrum Nydku*, leżące u zbiegu Głuchówki*. Strzelmej* i Górskiego Potoku*. W perspektywie doi. Głuchówki poniżej Nydku widnieją zabudowania Bystrzycy*. Powyżej, poza doliną Olzy, widzimy oryginalną piramidę Ostrego (1044 m) z przycupniętymi u jego stóp — niczym kurczęta pod skrzydłami kwoki — kopkami (od lewej): Wlk. Kikuli (812 m), Skałki (650 m), Zdziaru (741 m) i Mł. Kozińca (654 m).
Drogą tą (Uwaga w zejściu!) udajemy się w prawo. Podchodzimy wśród luźno rozrzuconych gospodarstw i powyżej ostatnich z nich przecinamy asfaltową szosę, wiodącą z doliny Strzelmej* do wyżej położonego przysiółka Zakamień. Wchodzimy w las i leśną dróżką wznosimy się wartko wzdłuż linii słupów sieci elektrycznej, osiągając wkrótce ponownie wspomnianą szosę, którą w prawo w górę. Po kilkuset metrach las po lewej się kończy — skręcamy w lewo i jego skrajem ścinamy zakole drogi przy pierwszych zabudowaniach przysiółka Zakamień (1.10 g.).
Dalsze podejście drogą wyprowadza nas na wyraźny grzbiet, częściowo porośnięty lasem.
Schodząc grzbietową ścieżką w lewo, w dół, po ok. 300 m stajemy przed tablicą pamiątkową, poświęconą Jerzemu Trzanowskiemu — wybitnemu, XVII-wiecznemu protestanckiemu kaznodziei i poecie religijnemu, pochodzącemu ze Śląska Cieszyńskiego. Tablicę wzniesiono przy „Kamieniu” — dużej wychodni skalnej, w miejscu, w którym w XVII i XVIII w. odprawiali swe tajne nabożeństwa prześladowani przez kontrreformację ewangelicy (patrz rozdz. „W kręgu waśni religijnych”). Od tego też „Kamienia” poszła nazwa całego przysiółka, usytuowanego — patrząc od strony centrum Nydku — właśnie „za Kamieniem”.
Grzbietową drogą idziemy w prawo, mijając na polanie kolejne gospodarstwa Zakamienia. Powyżej ostatniego z nich droga wkracza w las i dość stromo się wznosząc doprowadza po chwili do Rozdroża pod Wlk. Czantorią (20 min., z Rynku w Nydku 1.30 g.).
Tu, przy drogowskazie turystycznym na starym, uschniętym buku, również koniec zn. czerwonych z Trzyńca (16C) i granicznego szlaku niebieskiego (31N; do schroniska na Wlk. Czantorii ok. 15 min.).
Przejście szlaku w kierunku przeciwnym: Rozdroże pod Wlk. Czantorią – Nydek Zakamień (15 min.) – Nydek Rynek (autobus). 1 g.