Szlak turystyczny – Bukowiec „U Sikory” – schronisko na Girowej

Szlak turystyczny – Bukowiec „U Sikory” – schronisko na Girowej

Szlak turystyczny – 32C – Czerwony. Bukowiec „U Sikory” (430 m) – Bukowiec Szkoła (450 m; 25 min.) – Komorowski Groń (650 m; 1.05 g.) – schronisko na Girowej (790 m). 1.45 g.

Suma podejść 360 m. GOT 9 pkt.

Poza jednym, dość stromym fragmentem podejścia na grzbiet Komorowskiego Gronia*, łatwy, przyjemny i dość licznie uczęszczany (częściej w zejściu) szlak, łączący schronisko na Girowej* z doliną Olzy*.

Początek szlaku w Bukowcu*, przy przyst. autobusów ĆSAD Bukowiec U Sikory i gospodzie „U Sikory”, gdzie również początek zn. czerwonych na Siodło pod Groniczkiem* (30C). Udajemy się stąd szosą w górę doliny Bukowskiego Potoku*, przemierzając cały prawie Bukowiec*, w którym dostrzeżemy jeszcze tu i ówdzie ostatnie z tutejszych drzewiónek — drewnianych chałup zrębowych, krytych gontowym dachem. Po lewej towarzyszy nam widok niezalesionej Bukowskiej Kępy*. Mijamy duży sklep spożywczy i szkołę z polskim językiem nauczania. Wyżej po prawej mijamy kościół katolicki i po chwili, za drugą szkołą stajemy na niewielkim placyku z końcowym przystankiem autobusów CSAD Bukowiec Szkoła (25 min.), gdzie również początek zn. żółtych (36Ż) do Herczawy*.

Znaki żółte wiodą dalej w górę doliny, my natomiast skręcamy w prawo, na pd., w wiejską drogę między zabudowania. Po chwili mijamy ostatnie gospodarstwo i polną drogą podchodzimy to stromiej, to znów łagodniej, generalnie w linii szerokiego, spłaszczonego grzbietu. Wkrótce osiągamy granicę lasu i stajemy na szerokiej drodze stokowej.

Droga ta trawersuje pn. zbocza całego masywu Girowej*. Idąc nią w lewo i wyraźnie się wznosząc, w kilkanaście min. spotykamy zn. żółte (36Ż) z Bukowca* do Herczawy*.

Przecinamy drogę i rozpoczynamy dość mozolne podejście wąską, wądolastą dróżką leśną wzdłuż linii słupów sieci telegraficznej. Wznosząc się początkowo bardzo stromo, następnie już znacznie łagodniej, wychodzimy na główny grzbiet masywu Girowej* przy pierwszych zabudowaniach maleńkiego przysiółka Komorowski Groń (40 min., z Bukowca „U Sikory” 1.05 g.), należącego już do Herczawy*.

Wygodną, grzbietową drogą kierujemy się tu w prawo, ku zach. Wznosimy się grzbietem Komorowskiego Gronia*: to łagodniej, to znów stromiej, to lasem — to znów skrajem polan z samotnymi zabudowaniami, w większości przerobionymi już na domki letniskowe. Wkrótce droga odbija z grzbietu w lewo i trawersując od pd. kopułę szczytową Girowej*, porośniętą w większości bukowymi lasami, wyprowadza na skraj polany przy schronisku na Girowej* (40 min., z Bukowca „U Sikory” 1.45 min.).

Przejście szlaku w kierunku przeciwnym: Schronisko na Girowej – Komorowski Groń (30 min.) – Bukowiec Szkoła (autobus ĆSAD; 1 g.) – Bukowiec U Sikory (autobus ĆSAD) 1.25 g. GOT 5 pkt.

Kliknij aby zobaczyć mapę szlaku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *